Esnaflar dijitalleşiyor: E-ticarette gıda ürünlerinin satışı yüzde 200 artış gösterdi

Koronavirüs salgını günlük hayatta birçok alışkanlığa güncelleme getirdi. İnsanlar alışverişlerini artık internet üzerinden yapmaya başladı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) E -ticaret Meclisi Üyesi ve TiciMax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, insanların e-ticarete yönelmesiyle birlikte küçük ve orta işletmelerin de e-ticarete yöneldiğini söyledi.

E-ticarete başlamak isteyen KOBİ sayısı, yüzde 50 artış gösterdi. Bununla beraber gıda başta olmak üzere birçok kategoride hizmet veren işletmelerin e-ticaret sitelerinin satışlarında yüzde 200 artış oldu.

Cenk Çiğdemli, “Küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz, büyük işletmelerimiz, esnafımız zaten e-ticarete başlıyordu ve birçoğu e-ticaret ile beraber işlerini büyüttüler. Ancak bu koronavirüsün etkisi ile kapanan mağazalar, kapanan dükkanlar, halkımızın evde olması ve ağırlıklı olarak internetten alışveriş yapması da tüm işletmeleri internetten satış yapmaya yöneltmiş durumda” dedi.

DHA’da yer alan habere göre, koronavirüsün tüm işletmeleri internetten satış yapmaya yönelttiğini anlatan Çiğdemli, şunları söyledi:

“E-ticaret sektörü zaten baktığımız zaman yıllardır ciddi anlamda, büyük bir ivme ile büyüyen bir sektördü. Küçük ve orta ölçekli işletmelerimiz, büyük işletmelerimiz, esnafımız zaten e-ticaret’e başlıyordu ve bir çoğu e-ticaret ile beraber işlerini büyüttüler. Zaten her yıl baktığımız zaman yüzde 50 gibi bir büyüme söz konusuydu bizim sektörümüzde yani her yıl bir önceki yıldan neredeyse iki kat daha fazla talep alıyorduk.”

“Gıda ve market satışlarında ciddi anlamda bir artış görüyoruz”

“En çok şu anda marketçiler, bakkallar yapıyorlar. Kendi e-ticaret sitelerini kurdular bütün siparişlerini bunlar üzerinden alıyorlar. Son bir aya baktığımız zaman tabii ki bazı normaller değişmiş durumda. Öte yandan şu anda e-ticaret sitelerine baktığımız zaman gıda ve market satışlarında ciddi anlamda bir artış görüyoruz. Zaten bu yıl içinde gıda ve market satışlarında bir artışı öngörüyorduk ancak koronavirüs ile beraber tabii ki çok daha yüksek seviyelere çıktı. Yüzde 200 gibi bir artış var diyebiliriz bu sektörde. Diğer sektörlerin bir çoğunda bu daha normal gidiyor. Tabii ki dezenfektan ve sağlık ürünleri satan, kolonya satan sitelerde de çok büyük bir artış söz konusu.

Esnaflığın giderek dijitalleştiğini de sözlerine ekleyen Cenk Çiğdemli, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Vatandaşların da online alışverişlere ağırlık vermesi aslında güzel bir fayda sağlayacak. Çünkü biz internetten bir sürü şeyi daha ucuza alabiliyoruz. Daha güvenli alışveriş yapıyoruz. İşletmelerimizi internetten satış yapar hale, sonrasında da internet üzerinden dünyaya satış yapar hale getirmek istiyorduk. Bu sayede bu da hızlanmış oldu. Bu süreç geçtiğinde KOBİ’lerimiz dünyaya satışa da başlayacak ve ihracat yapmaya, ülkemize döviz getirmeye başlayacaklar. Bunların da tabii, bu dönemden çıktıktan sonra sektöre etkisi olmuş olacak. Esnaflık da artık baktığımız zaman giderek dijitalleşiyor diyebiliriz. Artık bütün alışverişlerimizi temassız yapıyor hale geliyoruz. İnşallah bir süre sonra da bütün KOBİ’lerimiz internet üzerinden dünyaya satış yapmaya başlarlar.”

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın