Esnaf lokantasından modern meyhaneye: Mahkeme Lokantası

Kapılarını 2017 yılında açan Mahkeme Lokantası, gündüzleri esnaf lokantası akşamları ise çilingir sofralarıyla modern bir meyhaneye dönüşüyor. İstanbul’un tarihsel önem taşıyan semtlerinden Galata’da konumlanan mekânı İşletme Sahibi Emin Selim Akgül’den dinledik.

Mahkeme Lokantası, Cumhuriyetin kuruluş tarihine denk gelen 29 Ekim’de hayata geçiriliyor. İstanbul’un görkemli tarihine tanıklık etmiş Galata’da kapılarını açan mekân, ismini ise bulunduğu Galata Mahkemesi Sokağı’ndan alıyor. Geleneksel lezzetlerle hizmet verdiklerini belirten Emin Selim Akgül, “Osmanlı mutfağına da yer verdik” diyor.

Günün her saatine eşlik ediyor

Akgül, Karaköy’de hırdavat malzemeleri satarken, eksikliğini hissettiği şey öğle molalarında lezzetli yemek yiyebileceği bir lokantanın olmamasıydı. Bu düşünceyle iş yerini başka bir bölgeye taşımaya karar veren başarılı girişimci aslında Mahkeme Lokantası’nın temellerini de atmış oldu. Yer olarak Galata’yı seçen Emin Selim Akgül, daha sonra burayı insanların öğle molalarında lezzetli yemekler yiyebilecekleri bir esnaf lokantasına, akşamları ise çilingir sofrası eşliğinde kafalarını dağıtabilecekleri bir modern meyhaneye çeviriyor.

İmza lezzetlerden en sevilenlere…

Geleneksel Türk mutfağından Ege ve Akdeniz mutfağına uzanan geniş bir lezzet seçkisi sunuyor Mahkeme Lokantası. Farklı damaklara hitap etmeyi kendine misyon edinen mekân için menü hazırlığı ise bir o kadar önem arz ediyor. İşletme Müdürü Hande Sağlam menüde yer alan lezzetlerini bizlerle paylaşarak, “Soğuk başlangıçlar arasında kökeni Latin Amerika’ya dayanan portakal soslu levrek, tarçın ve bombay fasulye ile yapılan Ermeni usulü pilaki, sirkeyle servis edilen ıspanak kökü yer alıyor. Ara sıcaklarda ise kavrulmuş çam fıstığı ve pastırma, erimiş  kızgın yağlı pastırmalı humus en popülerlerden. Mahkeme Lokantası’na özgü peynir ve beşamel soslu hazırlanan levrek sarma ise misafirlerimiz için ayrı bir deneyim oluyor. Ve son olarak kırmızı ette özenle marine edilmiş dana şaşlık ise mutlaka tadılması gereken lezzetlerimiz arasında.”

“Kış mevsiminin vazgeçilmezi kırmızı etler”

Mahkeme Lokantası’nda menü planlanması çok önemli. Bu süreçte öncelik ürünün mevsiminde olması. Emin Selim Akgül, mevsimsel lezzetlerden söz ederek, “Yaz mevsiminde kızartma ve un olmayan, az baharatlı ve az yağlı yiyecekleri, havanın soğumasıyla birlikte ise balığı tercih ediyoruz. Kış mevsiminin vazgeçilmezi ise kırmızı etlerin her çeşidini oluyor” ifadelerini kullanıyor.

Mahkeme Lokantası’nda en sevilen soğuk başlangıçların başında portakal soslu levrek ve pancarlı firig bulguru geliyor. Topik ve Ermeni usulü pilaki vazgeçilmez mezelerden. Lokantanın imzasını attığı lezzet ise “Mahkeme levrek sarma” oluyor. Başarılı işletmeci yeni sezona dair yeniliklerinden söz ederek, soğuk kış aylarında sıcak bir ortam yaratarak kış bahçesini hizmete açacaklarının müjdesini veriyor.

“Kadın misafirlerimiz gönüllerince eğlenebiliyor”

Mahkeme Lokantası’nı muadillerinden ayıran özelliklerini sorduğumuz Emin Selim Akgül şu cevabı veriyor: “Kadın misafirlerimizin grupça bir araya gelerek gönüllerince eğlenebilmesi ve Türk çayının eşsiz lezzeti fark yarattığımız noktalar.”

Mahkeme Lokantası dört katlı bir handa hizmet veriyor. Başarılı işletmeci Akgül ise ilerleyen zamanlarda bu hanı butik otele çevireceğinin müjdesini vererek sözlerini şöyle tamamlıyor: “Sağ tarafı Haliç manzarası, sol tarafı ise Galata Kulesi’ni kısmen de olsa gören terasımızda yaklaşık 200 kapasiteli yeni nesil bir meyhaneyi İstanbul gastronomisine kazandırmayı düşünüyoruz.”

Sosyal Medya'da Paylaşın