Eskinin Modernlikle Buluşan Ruhu: Karaköy Lokantası

İzmir’in kırsal bir ilçesinde doğan ve büyüyen Şef Uğur Erbaş, aşçılık geleneğini ailesinden miras aldı. Kendisiyle yaptığımız söyleşide, mesleğe olan tutkusunu, kariyerindeki önemli adımları ve marka şefliğını yürüttuğu Karaköy Lokantası’nın tarihle olan buluşmasını paylaştı.

Her ailenin bir sülale ismi; (o zamanların tabiriyle) birer lakabı” vardı” diyor Erbaş içtenlikle ve ekliyor, “Bizim ailemizin ismi de Aşçılar oldu. Mesleğe olan merakım da bu sebeple büyük büyük dedelerimden gelmekte. İlk profesyonel adımını Emir Turem Turizm Personel Yetiştirme Okulları’na başvurarak attığını belirten Erbaş, başarılı bir şekilde okula bitirerek kariyerinde çeşitli ve önemli yerlerde görev aldığını ifade ediyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada aldığı görevlerin arasında  Prenses Otel Changa Otel, İngiltere’de, The Provideres Tapa Room, Topaz Restoran ve Lujo Hotel gibi çeşitli deneyimleri olurken en nihayetinde gözbebeği Karaköy Lokantası’nın marka şefliğini yürütüyor.

Karaköy Lokantası kendi ruhunu ortaya koyuyor

Karaköy Lokantası’nın Marka Şefi olarak görev yapan Erbaş, lokantanın 30 yılı aşkın süren serüvenini ve mekânın kendine özgü ritimlerini anlatırken heyecanını gizleyemiyor “Karaköy Lokantası, eski ve yeni yeriyle ikiye ayrılıyor. ve bu durum adeta köprü görevi görüyor,” diyor ve ekliyor: “Eski mekânımızın duvarları yeşil çini seramiklerle süslüydü, şimdiki mekânımız ise Karaköy Nova Otel in hemen altında ki turkuaz seramikleriyle öne çıkıyor. Bu detaylar, mekânın ruhunu yansıtıyor ve diğerlerinden ayırıyor.”

Karaköy Lokantası’nın mimari özelliklerini detaylı olarak incelediğimizde mekanın eski haline kıyasla yeni halinin daha canlı olduğu gözümüze çarpıyor. Belirli bir düzen içerisinde kendini tekrar eden birleşimier, ışığın seramik detaylarına farklı yansımasıyla oluşan mavi ve turkuaza yakın görünümler ve seramik detaylarının lokantanın içinde yürürken adeta canlıymış gibi hissettirmesinin altında Karaköy Lokantan’nun sahibi Oral Kurt’un imzası var.

“Konuklarımın öğle yemeğinde kendi annelerinin yaptığı yemekleri yiyor gibi hissetmelerini hedefliyorum”

Şef Erbaş’ın belirttiği gibi, Karaköy Lokantası’nın amacı geleneksel Anadolu mutfağın modern bir dokunuşla sunmak “Yemeklerimizin ilhamımı muhteşem zengin Anadolu mutfağından alıyorum, diyor. “Özellikle öğlen servisinde mutfağımı anne mutfağı ve profesyonel mutfak olarak harmanlıyorum çünkü misafirlerimizin kendi evlerinde eşlerinin, annelerinin, büyükannelerinin yaptıkları yemekleri yediklerini hissetmelerini sağlamak istiyorum. Zaten kuruluş amacımızda tam olarak bu. Lokantanın menüsü, geçmişin lezzetlerini günümüze taşıyor ve her zaman sadeliğe önem veriyor.

 

Kültür elçisiyiz

Dünyaca ünlü gastronomi rehberleri; Michelin Guide ve Gault Millau Türkiye Rehberi 2024’e seçilen Karaköy Lokantası, Türkiye’nin lezzetlerini uluslararası arena da temsil etmenin haklı gururunu yaşıyor ve ekliyor, “Bu durum misafir portföyümüzü de genişletiyor, yabancı misafirlerimiz günden güne çoğalıyor. Haliyle bir de konseptimiz gereği geleneksel Anadolu mutfağı sınırlarını yansıttığımız için kendimizi daha sorumlu hissediyoruz. Omuzlarımızda ki yükün farkındayız. Hepimiz birer gastronomi kültür elçisiyiz.”

Şef Uğur Erbaş, bu başarının arkasındaki isimlere özel teşekkürlerini iletiyor. “Gökmen Sözen’in bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve çalışmaları, bu başarının anahtarıdır” diyor ve son eklemeleriyle, “Durum böyle olunca Anadolu mutfağının unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerini iyi araştırıp doğru sunabilmek için bize de çok çalışmak düşüyor” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın