El Celler de Can Roca’nın yeni göz bebeği Casa Cacao Otel

Roca Kardeşler, dünyanın önde gelen restoranı 3 Michelin yıldızlı El Celler de Can Roca’dan sonra yepyeni bir projeyle karşımıza çıkıyor: Casa Cacao Otel. Anna Payet ve Jordi Roca’nın hayallerinin peşinden giderek yarattığı marka, pasta ustası Damian Allsop ve ünlü şef Roca ile çikolata dünyasına adeta meydan okuyor. Açılışının dördüncü gününde ziyaret ettiğimiz bu butik otelin hikâyesini gelin birlikte öğrenelim…

Huzuru ve yeşili kucaklayan Girona, yıllardır dünya gastronomisinin gündeminde olan ve Barselona’ya sadece yarım saat uzaklıkta bulunan önemli bir destinasyon. Roca kardeşlerin en küçüğü, ailenin yaratıcı çocuğu Jordi ve Joan Roca’nın eşi Anna, yıllardır birlikte hayalini kurdukları butik otel Casa Cacao’nun kapılarını 15 Şubat 2020 günü Girona’da açtı. Açılışının dördüncü gününde bizi ağırlayan Roca ailesi hayallerini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyor.

Kakao çekirdeğinin ticaretinde “fairtrade”

Katalan Bölgesi’ne has oldukça eski bir binanın renove edilmesiyle yapılan binanın ilk katında çikolata fabrikası ve satış alanı bulunuyor. Jordi Roca’nın çikolata ustası ve eski mentörü Damian Allsop, bu proje için Girona’ya geri dönüyor. Jordi’yle birlikte her aşamasını dizayn ettikleri çikolata fabrikasında, farklı orijin kakao çekirdeklerinden yapılan çikolataların bütün üretim aşamalarını izleyebiliyorsunuz. Bu çekirdekler tek tek elle seçiliyor, farklı derecelerde kavruluyor. Yediğiniz çikolatanın hangi ülkeden geldiğini ve hatta hangi çiftçinin ürettiğini bile biliyorsunuz. Böylelikle Casa Cacao; kakao çekirdeğinin ticaretinde “fairtrade” ve işçi haklarının tekrar altını çiziyor. Diğer bir sürdürülebilirlik konusu ise ambalajlar. İşlenen kakao çekirdeklerinin kabukları şık tasarımlı kağıtlara dönüştürülüyor.

Mimaride kullanılan her şey lokal

Projenin diğer ismi olan Anna Payet, Casa Cacao Otel’in direktörü ve Joan Rocca’nın eşi. Turizm eğitimi almış olan Anna, 15 odalı butik otelin her detayını aynı zamanda El Celler de Can Roca’nın mimarı olan ekibiyle tasarlıyor. Yerdeki halıdan sehpada kullanılan ahşaplara kadar her şeyin lokal olmasına ve bölgeden temin edilmesine özellikle dikkat ediyor. İnşaatın 2 buçuk yıl sürdüğüne değinen Anna, “Aile dostumuz Sandra ile mimari projeyi gerçekleştirdik. Oldukça eski olan bu binanın ön cephesine hiç dokunmadık; orijinaline uygun bir şekilde yeniledik” diyor. Konuklarının her biriyle tek tek ilgilenen Anna, otelde özellikle misafirperverlik ve servis kalitesinin yüksek bir seviyede olması için çalışıyor.
“Ortak hayalimize ailemiz de çok destek oldu”

Çok eski bir şehir olan Girona’nın Yahudi bölgesi, Romalılar’dan kalma bir bölge. “Oldukça eski Gotik yapıların bulunduğu Girona, turistler için çok çekici” diyen Anna, bölgede tekstil ve deri endüstrisinin oldukça geliştiğini tarımın da önemli geçim kaynaklarından biri olduğunu söylüyor. 

Her zaman butik otel açma hayalinin olduğunu vurgulayan Anna, “4 yıl önce bu fikri Jordi’yle paylaştım ve birlikte bu hayali gerçekleştirmek için çalışmaya başladık. O da benim kadar heyecanlandı ve bu ortak hayalimize ailemiz de destek oldu. Şimdiden çok fazla rezervasyon alıyoruz. Bölgeyle ilgili sorular da geliyor. Konuklarımıza hem tarihi turistik yerlerle ilgili bilgiler gönderiyoruz hem de talep etmeleri durumunda transfer ve rehberlik gibi konularda destek oluyoruz” açıklamasında bulunuyor.

“Lokal ürünlere ve sürdürülebilirliğe inanan bir oteliz”

Lokal ürünlerden hazırlanan kahvaltı, bir tadım menüsü şeklinde sunuluyor ama kahvaltının diğer bir özelliği; menünün Joan Roca tarafından hazırlanmış olması. Son olarak Casa Cacao’nun felsefesini sorduğumuz Anna bu sorumuzu; 

“Misafirlerini üst düzey bir misafirperverlikle ağırlayan, iyi ve kaliteli bir hizmet sunan, lokal ürünlere ve sürdürülebilirliğe inanan bir oteliz. Bizi farklı kılan da; çekirdekten tablete kadar bütün aşamaları görüp farklı lezzetler tadabileceğiniz keyifli bir konsept sunuyor olmamız” diye yanıtlıyor.

Yaratıcılıktan inovasyona

Casa Cacao, misafirlerine 6 çeşit çikolata sunuyor. Marka, çikolata tabletlerini direkt çiftçilerden tedarik ettiği, nostaljik kökenleri olan kakao özlerinden elde ediyor. Çikolataların üçü inek, ikisi koyun biri de keçi sütünden yapılıyor. “Yaratıcılık bizim odak noktamız” diyen Jordi Roca, Casa Cacao’da ayrıca beş çeşit bonbon çikolata kutusu da hazırlıyor. Mevsime göre içerikleri değişebilen bu kutularda; kakao krema dolgulu, kavrulmuş Casa Cacao çekirdekli, fındıklı-fındıksız kavrulmuş kakao kremalı ve kakao çekirdeği parçacıklı çikolata çeşitleri bulunuyor.

Kakao çekirdeklerinin viskiyle uyumu


Casa Cacao’da iki imza lezzet var ki söz etmemek olmaz. Bu özel çikolatalar üç ay boyunca kakao çekirdeklerinin viskide bekletilmesiyle elde ediliyor. Casa Cacao fikrinin nasıl ortaya çıktığını sorduğumuz Jordi Roca’dan, “Kardeşlerimle beraber bir restoranda otururken doğdu bu fikir. ‘Kendi markamızla kendi çikolatamızı yapabilir miyiz’ diye düşündük” yanıtını alıyoruz. Peru’dan Ekvador’a uzanan kakao keşfi
Roca yeni gözbebeği Casa Cacao için “Bir rüya gerçek oldu” diyor. Çikolata dünyasına Damian Allsop ile giriş yapan Jordi Roca, bu beraberliği bir meydan okuma olarak görüyor. Ekibiyle birlikte en iyi tarlalardan en özel kakao çekirdeklerini bulmak için; Peru, Venezuela, Kolombiya ve Ekvador’da keşfe çıkan ikili, burada kakao üreticileriyle de tanışma fırsatı yakalıyor. Roca bu keşifle ilgili şunları söylüyor: “Kakao evrenine girme sürecinde; ilk elden kakao çekirdeklerinin fermantasyonu, kurutma süreci ve atalarının yöntemleriyle aynı tekniklere devam eden insanlar hakkında birçok ayrıntıyı öğrenme şansı ve kakao tohumlarını doğrudan çiftçilerden satın alma fırsatı elde ettik.”

Çikolatadan binlerce farklı nüans


Casa Cacao’da gelenler sadece çikolata deneyimi yaşamakla kalmıyor bu sürece de ortak olma şansı elde ediyor. Misafirler büyük cam pencerelerden kakao çekirdeğinin işlenme sürecini izleyebiliyor. Kakao çekirdeklerinin lezzet yelpazesini de paylaşmak istediklerine değinen Jordi Roca; çikolatanın ekşi, meyveli, acı, tatlı gibi binlerce farklı nüansa sahip olabileceğinin de altını çiziyor.

“Her şey sevgi ile yapılır”


Ünlü şef, bu eşsiz tatların insanların duyularını canlandıracağını hatta çikolataları tadanların ruh halinde değişiklikler yaratacağını, öyle ki çikolataların daha enerjik hissettirebileceği gibi rahatlatıcı bir etkisinin de olabileceğini söylüyor. Casa Cacao’da ayrıca kakao ve çikolatadan yapılan ev yapımı hamur işleri, sıcak çikolatalar, kahveler, bonbonlar, pastalar, çikolatalı ekmekler, Girona’dan geleneksel bir tatlı ve içerisinde çikolata yerine kakao çekirdeklerinin bulunduğu bir kek de yer alıyor. Verdiği bilgilerin dünya gastronomisinde önemli bir yeri olan Jordi Roca son olarak genç şef adaylarına tek bir cümle ile sesleniyor: “Her şey sevgi ile yapılır.” 

Sosyal Medya'da Paylaşın