Ege’nin zeytinliklerinde bir fine-dining: Od Urla

Od Urla, Ege’de köklerine bağlı bir restoran. Tamamen Ege ürünleriyle hizmet veren marka, civar köylerdeki çiftçiler ve balıkçılar ile çalışıyor ve yemeklerini odun ateşinde pişiriyor. Türk gastronomisine konsepti ve ürünleriyle değer katan Od Urla’yı Kurucusu Osman Sezener anlattı.

Od Urla, Osman Sezener’in aslında uzun yıllar hayali olan bir proje. 17 dönüm olan Urla’daki zeytinliğini butik otel ve restorana dönüştüren başarılı girişimci en önemli özelliklerinin mutfaklarının açık olması ve tüm misafirlerinin şeflerle sohbet etme imkânı yakalaması olduğunu dile getiriyor.

“Od’un çağrıştırdığı sıcaklık Ege’nin en güzel toprağı ile birleşti”

Od ismini de ilhamını da ateşten alıyor. Öyle ki pek çok ürün odun ateşinde pişiyor. “Ateş bize ateşin başında toplanmayı ve bir arada olmayı çağrıştırıyor” diyen Sezener, “Od’un çağrıştırdığı sıcaklık ve birliktelik Ege’nin en güzel toprağı ile birleşti ve Od Urla doğdu. Ben de mutfağın içine doğdum” ifadelerini kullanıyor. Yaklaşık 41 yıldır sektörün içerisinde olan ve ailesinin izinden giden başarılı şef, dünyanın önde gelen okullarında eğitim görüyor. Amerika ve Avrupa’da önemli restoranlarda deneyim kazanan Osman Sezener, 2007 yılında İzmir’e geri dönüyor ve Ristorante Pizzeria Venedik, Venedik Catering, Pizza Venedik Express markalarının ardından geçtiğimiz Aralık ayında OD Urla’yı hayata geçiriyor.

“Menümüz tamamen deneyim üzerine kurulu”

Od Urla her ay mevsimine göre değişen lezzetlerle, gelenlere yeni bir menü sunuyor. Marka, menüsünde civar köylerdeki tarlalardan, kendi tarla ve bahçelerinde yetişen sebze ve meyvelerden yine kendi bahçesinden elde ettiği zeytinyağlarından, denizlerden çıkan deniz ürünlerinden yararlanıyor. “Menümüz tamamen deneyim üzerine kurulu” diyen Osman Sezener sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu ayki menümüzde bulunan lezzetlerden bir kaçı ahtapot-taze manda peyniri-tarama, sübye-mürekkepli arpa şehriye-pastırmalı sos, küflü keçi peynirli sos-kara midye, acı badem kurabiyesi-balkabak dolgulu el açması mantı ve sülün-kestane-portakal. Misafirlerimiz Od Urla’yı her ziyaret ettiklerinde menüden bambaşka lezzetler deneyimleyebiliyorlar.”

“Zeytinliğin içerisinde konumlanması Od Urla’yı Od Urla yapıyor”

Od Urla’nın açıldığı günden bu yana menüsünden çıkarmadığı ve çok sevilen tabakları da var. Mavi kuyruk karides-deniz börülcesi-narenciye, sepette odun ızgarasında kalamar-füme patates, dil burger- ege otlu sos, dana kuyruklu lavaş, ev yapımı kuzu sosis-pırasa kıtırı, dana yanak bu lezzetlerden. Ahtapot-taze manda peyniri-tarama, kılıç balığı-karnabahar-rezene, kuzu sırt-kereviz-naneli kuzu sos da yeni menüde en çok tercih edilenler arasında. Osman Sezener, Od Urla’yı farklı kılan noktalara değinerek, “Zeytinliğin içerisinde konumlanması, yerel ve mevsiminde ürünler ile hazırlanan menüsü, açık mutfağının sunduğu deneyim, odun ateşinde pişen ürünler ve lezzetlerinin farklılığı, samimiyeti her biri Od Urla’yı Od Urla yapıyor” diyor.

“Od Urla 41 senelik aile şirketimizin yeni doğan bebeği”

Od Urla’da her menü farklı bir heyecan yaşatıyor. Yenilik ve değişim mutfaktan hiç uzak olmuyor. Yenilenen ekmek ve pastacılık binası, şarap kavı, mevsim değişikliğiyle birlikte gelen yeni sebze ve meyveler yeni sezonda Od Urla’nın yeniliklerinden. “Od Urla 41 senelik aile şirketimizin yeni doğan bebeği” diyen Osman Sezener sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Önümüzdeki süreçte onu en iyi şekilde büyütmek bizim için önemli. Şu an elimizdekinin en iyisini ona vermeye çalışıyoruz ki temeli sağlam olsun. Daha ileri vadede ise Ege’yle ilgili daha farklı sürpriz projelerimiz var.”

Sosyal Medya'da Paylaşın