Dünyanın En İyi Kadın Şefi ödülüne layık görülen Leonor Espinosa FoodinLife kapağında!

Sektör liderlerini Antalya’da buluşturan olan FSummit uluslararası markaların stantları ve zengin içerikli panellerle sektörün geleceğini masaya yatırdı! Foodinlife yeni sayısında yine yeni trendlere yer verdi. Kapakta ise 50 Best organizasyonu tarafından Dünyanın En İyi Kadın Şefi ödülüne layık görülen Leonor Espinosa yer alıyor. Bu sayımızda yine dopdolu bir FoodinLife sizleri bekliyor!

Yeni sayımızın kapak konuğu Kolombiya mutfağını dünyaya tanıtan önemli bir isim!

Yeni sayımızın kapak yıldızı geçtiğimiz günlerde dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan 50 Best Dünyanın En İyi Kadın Şefi ödülüne layık görülen Leonor Espinosa. Kolombiya mutfağının gastronomi arenasındaki yükselişinde önemli bir paya sahip olan Espinosa, kariyerindeki dönüm noktalarını Foodinlife okurlarıyla paylaştı.

Dünyanın en sürdürülebilir mekanları

Son yıllarda gastronomi dünyasının en önemli gündem maddesi olan sürdürülebilirlik konusu FoodinLife’ın yeni sayısında da kendine yer buldu. Dünyanın dört bir yanından sürdürülebilirlik konusuna en çok dikkat eden restoranları sizin için derledik!

İstanbul’da Uzakdoğu rüzgarı estiren sushi mekanları

Türkiye’nin gastronomi alanındaki en önemli isimleri İstanbul’da Uzakdoğu’nun simge yemeği sushinin izini sürüyor. FoodinLife Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen, Hürriyet Gazetesi Gastronomi, Seyahat, Kültür ve Sanat yazarı Müge Akgün, Konsept Danışmanı Tolga Atalay, Hürriyet Pazar Köşe Yazarı & Travel Magazine Genel Yayın Yönetmeni Ebru Erke, Gazeteci & Yapımcı Arda Sayıner, Türkiye Gastronomi Derneği Başkanı Zeynep Kakınç ve Milliyet Gazetesi Köşe Yazarı Çağdaş Ertuna’nın kaleminden İstanbul’un en iyi sushi mekanlarını FoodinLife dergisi için listeledi.

Farklı vizyonların ortak birleşiminden doğan mekan: Markus

Farklı ülkeler ve mutfaklardaki deneyimlerinden sonra yolları kesişen Emirhan Paralı ve Sinan Büdeyri’nin hayata geçirdiği Markus Prime Ribs dana ve kuzu kaburgayı farklı tatlar ve soslar ile birleştiriyor. İkili Markus Prime Ribs’i ve bir diğer girişimleri Tavern’i FoodinLife dergisi için enine boyuna anlattı!

Sosyal Medya'da Paylaşın