Dünyanın dev markaları Facebook ve Twitter’a reklam vermeyeceklerini duyurdu!

Facebook, CEO’su Mark Zuckerberg’in ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd öldürüldükten sonraki şiddet yanlısı tavrına karşılık hiçbir tavır almamasına dünyanın dev markalarından tepki geldi.

Facebook‘ta ayrımcılık ve nefret söylemlerinin yer almaya devam etmesi üzerine dünyanın dev markaları Unilever, P&G ve Coca Cola, ABD’de yaşanan olaylar nedeniyle boykot kararı alarak, ayrımcılık ve nefret söylemlerinin yer alması nedeniyle Facebook ve Twitter’a reklam vermeyeceklerini duyurdu.

Pazarlamasyon’da yer alan habere göre; Unilever, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Şirket, “Sorumluluk çerçevemiz ve ABD’deki kutuplaşmış atmosfer göz önüne alındığında en az yıl sonuna kadar Facebook, Instagram ve Twitter platformunda, ABD’de marka reklamı yayınlamamaya karar verdik. Buralara reklam vermek şu anda insanlara ve topluma değer katmayacak. Durumu izleyeceğiz ve gerekirse mevcut konumumuzu tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

Unilever’ın en büyük rakiplerinden biri P&G, “Reklamlarımızı, nefret ve ayrımcılık söylemleri ile dolu olan platformlardan çekiyoruz” açıklamasını yaptı.

Coca Cola CEO James Quincey ise şirketin internet sitesinde yer alan açıklamasında, “1 Temmuz’dan itibaren Coca-Cola, tüm sosyal medya platformlarındaki ücretli reklamlarını en az 30 gün boyunca durduracak. Bu süreçte reklam standartlarımızı ve politikamızı gözden geçireceğiz. Dahası, sosyal medya platformlarındaki ortaklarımızın nefret ve şiddet içerikli söylemlerden uzaklaşmalarını umacağız” dedi.

Şirketlerin boykotlarından sonra Facebook ve Twitter’ın hisseleri, haftanın son gününde ortalama yüzde 7 değer kaybetti.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın