Dünyaca ünlü o zincir 350 otelini yeniden açtı!

Koronavirüs salgınıyla beraber kapılarını kapatan oteller, normalleşme süreciyle beraber tekrardan hizmet vermeye başladı. Onlardan biri de dünyanın en büyük üçüncü zincir oteller grubu olan Marriott. Dünya markası Çin’deki otellerini misafirlerine açtı.

Koronavirüs salgınının başladığı nokta olan Çin, normalleşme sürecine giren ilk ülkelerden biri oldu. Salgını büyük ölçüde atlatan ülkede hayat normale akışa geçmiş gözüküyor. Karantina kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından, dünyanın en büyük üçüncü zincir oteller grubu olan Marriott, Çin’de kapılarını yeniden açtı.

BBC’de yer alan habere göre, Marriott’un en büyük rakiplerinden Hilton, iki hafta önce Çin’deki 255 otelinde müşteri ağırlamaya başlamıştı. Marriott bu konuda daha temkinli davrandı. Yapılan hazırlıkların ardından, bu gruba ait ülke genelindeki 350 otel yeniden hizmet vermeye başladı. Marriott’tan yapılan açıklamada otellerdeki doluluk oranı iki günde yüzde 40’a ulaştı.

Oteller, salgın nedeniyle ekonomik anlamda ciddi sıkıntı yaşıyordu. Altında Sheraton, Ritz-Carlton, St.Regis başta olmak üzere 30 farklı markanın hizmet verdiği Marriott, dünya çapında binlerce işçisini ekim ayına kadar ücretsiz izne çıkarmıştı. Geçen hafta yapılan açıklamada, salgının etkisinin, 11 Eylül saldırıları ve 2008 ekonomik krizinin toplamından çok daha kötü olduğu belirtilmişti.

“Sektör için toparlanma belirtileri var”

Marriott CEO’su Arne Sorenson yaptığı açıklamada, “Sadece eğlence için değil, iş için de Çinliler yeniden uçmaya başladı. Çin’de salgının zirve yaptığı ocak ayında otellerdeki doluluk oranı yüzde 7’ye kadar düşmüştü. Şu anda sektör için toparlanma belirtileri var. Ancak salgın öncesi döneme ulaşmamız yıllar sürecek” ifadelerini kullandı. Marriott, ABD’de de ekonominin açılmasının ardından otellere taleplerin gelmeye başladığını ancak oradaki doluluk seviyesinin henüz yüzde 20 seviyelerinde olduğunu duyurdu.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın