Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Alman turistlere rota belirledi: İşte Türkiye’nin güvenli o bölgeleri!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 21 Mayıs’ta Alman medyasında yayımlanan “Bu Yaz Alman Dostlarımızı Güvenli ve Huzurlu Bir Tatil İçin Türkiye’ye Bekliyoruz” başlıklı makalesinin Türkçesi TC. Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayımlandı.

Makalede, Türkiye’de güvenli tatil için tüm şartların uygun olduğu, salgının kontrol altına alındığı, sağlık sisteminin ülkede gücünü gösterdiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, Alman vatandaşlarını Antalya, Bodrum ve Marmaris’e davet etti. İşte o makale:

Bu yaz Alman dostlarımızı güvenli ve huzurlu bir tatil için Türkiye’ye bekliyoruz

Mevlüt Çavuşoğlu

TC Dışişleri Bakanı

Alman turistlerin en çok tercih ettiği destinasyonlar arasında Türkiye’nin bulunması bize her zaman mutluluk vermiştir. Geçen yıl ülkemizde tatil yapan milletler arasında Almanlar 5 milyon kişi ile ikinci sırada yer almıştı. Bu yıl zor bir dönemden geçiyoruz ama aldığımız tedbirlerle Alman dostlarımızı yine ülkemizde ağırlamak istiyoruz. Bu dönemde tatilin güvenli ve huzurlu bir ortamda geçirilmesi için tüm şartların uygun olması gerektiğini biliyoruz. Bunun için de gerekli her tedbiri alıyoruz.

Öncelikle belirtmek isterim ki; 11 Mart’ta küresel bir pandemi olarak ilan edilen Covid-19, hem Türkiye’de hem Almanya’da kontrol altına alınmıştır. Türk sağlık sistemi, böylesine ağır bir kriz karşısında gücünü göstermiştir. Hastanelerimizin kapasitesi, yoğun bakım yatağı ve tedavi protokolleriyle başarılı bir sınav vermiştir. Türkiye, artık, Haziran ayından itibaren uluslararası uçuşlar ve turizm açısından kademeli olarak açılmaya, turist kabul etmeye başlayacaktır.

Bu nedenle, bu yaz tatilini yurtdışında geçirmeyi arzulayan Alman dostlarımıza Türkiye’ye güven ve huzur içinde gelebileceklerini, Antalya’da, Bodrum’da Marmaris’te onları ağırlamaya hazır olduğumuzu bildirmek isterim.

Otellerimizin, tatil köylerimizin ve tüm hizmet sektörümüzün Alman dostlarımızı Haziran ayından itibaren ağırlaması için gerekli önlemleri almaktayız. Tüm konaklama tesisleri, otobüsler, yolcular ve hizmet personelinin Covid-19’a karşı Alman TÜV ve Royal Cert tarafından sertifikalandırılma işlemi tamamlanmaktadır. Ayrıca, havalimanlarımız ve uçak seferleri bakımından da uyulması gerekli tüm sağlık protokolleri oluşturulmaktadır. Aldığımız bu tedbirler Türkiye’yi turizmde de “Güvenli Ülke”ler arasına sokmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy da sağlık ve hijyen gereksinimlerine uygun olarak aldığımız tedbirleri Alman karşıtına yazdığı bir mektupla ayrıntılı olarak izah etti. Haziran ayından itibaren Almanya’yla karşılıklı olarak uçuşları başlatmak istediğimizi bildirdi. Elbette, Alman turist kafileleri ülkemize münhasıran charter seferleriyle taşınacaklar.

Alman mevkidaşım Heiko Maas’la 19 Mayıs’ta son derece verimli bir görüşme yaptım. Bu görüşmede ülkelerimiz arasında turizmin başlatılmasını detaylarıyla ele aldık.

Bundan sonra, Almanya Hükümeti ve tur operatörleri dahil ortaklarımızla beraber, turizm sezonunu açmak için hazırlıklarımıza hız vereceğiz. 2020 Yaz sezonunda Alman konuklarımızı en güvenli, sağlıklı ve huzurlu biçimde ağırlamaya hazırız. Ülkemizin doğası, kültür, mutfağı ve sanatını seven Alman dostlarımızı bu güzellikleri doyasıya yaşamak adına yine Türkiye’ye bekliyoruz.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın