Düğmeye basıldı: İstanbul’un en lüks caddelerinden birine açık hava alışveriş merkezi geliyor!

Koronavirüs salgını İstanbul’un en lüks semtlerinden Nişantaşı’na yenileme getirdi. Abdi İpekçi Caddesi artık kültür sanat etkinlikleri için yeni adres olmaya hazırlanıyor.
Bugünlerde inşaat çalışmaları devam eden cadde Şişli Belediyesi ve Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ni Güzelleştirme Derneği işbirliğiyle yenileniyor. bölgeye yeni bir kimlik katacak proje için düğmeye basıldı. Belediye su, elektrik ve doğalgaz altyapısının yenilenmesine destek veriyor. Caddenin mülk sahipleri ise üst yapı çalışmaları için elini taşın altına koyuyor. Yeni dönemde restoranlar ve cafe’ler açık alanı kullanırken önceliği yayalara verecek. Yapılacak meydan düzenlemesiyle de kültür-sanat etkinlikleri için yeni bir adres doğacak. Çalışmalar tamamlanınca 600 metrelik bu cadde tıpkı bir alışveriş merkezi gibi işletilecek. Salgından sonra açık alanda alışveriş ve sosyalleşmenin öne çıkacağı ve caddeye ilginin artacağı belirtiliyor.

“Şişli’yi açık hava müzesi haline getireceğiz”

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz’ün haberine göre; Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Abdi İpekçi Caddesi’nin son dönemde ivme kaybettiğini söyledi. “Bu bölgeyi eskisinden de iyi duruma getireceğiz” diyen Keskin şöyle devam etti: “Caddedeki iş insanlarıyla görüştük ve ortak bir karar aldık. Belediye olarak altyapı desteğini veriyoruz. Kurulan dernek öncülüğünde de üst yapı işleri yapılacak. Şişli’yi açık hava müzesi haline getirme hedefimizde ilk adım Abdi İpekçi oldu. Çalışmayla kaldırımların 3’te 2’si yayaların olacak. Yürümekte zorlandığımız kaldırımlar yenilenecek. Adı Abdi İpekçi Meydanı olan ama meydan özelliği olmayan alanı da kültür sanat etkinliklerine açacağız.”

“Cadde bir alışveriş merkezi gibi işletilecek”

Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesini Güzelleştirme Derneği Başkanı Hüsamettin Namlıcı, bölgedeki mülk sahipleri ve işletmelerle birlikte yaklaşık 1.5 yıldır çalıştıklarını söyledi. Namlıcı, “Dünya örneklerini inceleyerek çalışmaya başladı. DS Mimarlık adına Deniz Aslan’ın yürüttüğü çalışmaya bölge sakinleri olan mimarlarımız Mustafa Toner ve Gökhan Avcıoğlu’da destek verdi. Altyapı dışında kaldırımlar, taşıt yolları, aydınlatma çalışmaları, vale cepleri ve peyzaj çalışmaları yapılacak. Kültür sanata ev sahipliği yapacak dünya standartlarında bir meydan çalışmamız var. Mülk sahiplerinin maddi katkılarıyla bu çalışma tamamlanacak. Üst yapı için toplam yatırımın 1.5 milyon dolar civarında olmasını öngörüyoruz. Çalışmalar haziran sonu gibi tamamlanır” dedi. Namlıcı caddenin bir alışveriş merkezi gibi işletileceğini de ekledi.

“AVM mantığıyla işletilebilecek hukuki altyapıyı hazırladık

Derneğin yönetim kurulu üyesi avukat Hikmet Güngör, Abdi İpekçi Caddesi’nin eski günlerdeki gibi cazibe merkezi olması için harekete geçtiklerini söyledi. Güngör, “Ne yapabiliriz diye düşündüğümüzde caddede gerek işletmeci olarak gerekse mülk sahibi olarak taşın altına elimizi koymanın doğru olacağına karar verdik. Bu sebeple dernek çatısı altında caddede bulunan tüm aktörlerin katılımıyla toplandılar yaptık. Sonuçta caddenin yenilenmesi çalışmaları başladı. Biz de hem yatırımcı olarak hem de bir kısım müvekkillerimizi temsilen süreçte yer aldık. Derneğin ilerde yapacağı işletme çalışmalarının altyapısı oluşturuldu. Böylece cadde yenilenince bir AVM mantığıyla işletilebilecek hukuki altyapıyı hazırladık” diye konuştu.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın