Banu Özden kaleme aldı: Bir aşçıda olması gereken temel özellikler

Geçen sayıda bir yol haritası olarak gördüğüm ve öğrencilerim ile paylaştığım bir listeden bahsetmiş ve bu listenin ilk bölümünü yazmıştım. Şimdi bu sayıda da listeye devam edip tamamlayacağım. Evet, işte bir aşçıda olması gereken temel özelliklerin devamı:

Sizin tutkunuzu paylaşan kişileri bulun ve onlarla beraber çalışın. Tutku önemli bir özellik ve belki de bir işe başlamadan önce işe vereceğiniz değerin en önemli göstergesidir. Bir işe duyduğunuz tutku sizin yapacağınız işi yüksek enerjili, hedefe odaklı ve daha başarılı bir şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Hele ki sizinle aynı tutku derecesini paylaşan birisi ile beraber çalışmak, özellikle bu kişi sizin üstünüz ise, size motive edecek ve işten tatmin olma potansiyelinizi arttıracaktır. Kısacası tutku sizin daha çok çalışmanızı ve ilerlemenizi ve başarılı olmanızı sağlar.

Okuyun
İletişim konusunda başarılı olabilmenin temeli çok okumaktan geçer. Elinizde bulunan her türlü okuma imkanını değerlendirin. Kitaplar, dergiler, gazeteler, araştırma raporları, bloglar vb.

Neden önemli?
Sözcük dağarcığınız gelişir.Daha kolay iletişim kurmanızı sağlar.Öğrenirsiniz, ki hepimiz biliyoruz öğrenmenin yaşı yoktur.İyi bir dinleyici olunEtkili iletişimin temeli dinlemekten geçer. Yapılan araştırmalarda etkili bir dinleyici olan bireylerin kariyerlerinde yükselmeleri ile direk bir paralellik bulunmuş. Ayrıca iyi dinleyiciler her zaman doğru kararlar alırlar.

Herkesten daha çok çalışın
Çalışma ahlakınız ile birlikte çalıştığınız kişilere örnek olun ve başarıya adım atın.

Zamanınızı iyi değerlendirin
Zamanınızı boşa harcamayın. Elinize geçen her boş vakit yeni bir şeyler öğrenmek için bir fırsattır. Özellikle mesleğe yeni başlamış biriyseniz eğer, boş vakitlerinizde restorandaki başka kısımlarda vakit geçirerek oradaki kısım şeflerinden farklı şeyler öğrenebilirsiniz. Ya da başka bir işte çalışabilirsiniz. Ne kadar çok farklı yerlerde ve farklı kişiler ile çalışırsanız, o kadar çok farklı bilgiler edinme şansınız olur.

Mükemmel İngilizce öğrenin (ve mümkünse başka yabancı diller)
Bütün dünyadaki yemek sektörü ile ilgili gelişmeleri ve haberleri takip edebilmek, daha çok kaynaktan faydalanabilmek için mutlaka dil öğrenmeye önem verin. Dünyadaki yemek konusunda yazılmış birçok literatür İngilizce yazılmıştır. İngilizce’yi ana diliniz gibi öğrenin ve yayınları yakından takip edin. Ayrıca eğer yabancı bir şef ile çalışma imkânı elinize geçerse o şef ile daha olay iletişim kurmanıza da fayda sağlayacaktır.

Gönüllü işlerde çalışın
Yemek festivalleri, yemek konferansları, özel catering organizasyonları, bulabildiğiniz her fırsatta, imkanlar el verdikçe kısa kısa gönüllü işlerde çalışın. Farklı ortamlar görmek, aynı sektörün farklı çalışanları ile birlikte zaman geçirmek sizin gelişiminize büyük katkı sağlar.

Damak tadınızı geliştirin
Farklı lezzetleri algılamak ve geliştirmek için kendinizi eğitmeniz gerekir. Bu lezzetleri ne kadar iyi bilirseniz ve damak tadınızı ne kadar çok geliştirirseniz o kadar farklı ve heyecan verici lezzetler yaratmanız mümkün olur.

Nerden geldiğinizi unutmayın
Kariyerinizde yükselirken asla nereden geldiğinizi unutmayın. Ne gibi zorluklar çektiğinizi ve mücadeleler verdiğinizi. Bunları hatırlayarak yeni başlayanlara gereken desteği verin, sabır gösterin ve teşvik edin.

Ve son olarak;
Egonuzu kapının dışında bırakın. Bütün sıkı çalışmalarınız sonucunda başarılı bir aşçı oldunuz ve iyi bir mevkiye geldiniz. Bundan gurur duyun ve her fırsatta bilgilerinizi ve birikimlerinizi paylaşın ancak alçak gönüllülüğü elden bırakmayın. Size saygı duyulmasını istiyorsanız sizde karşınızdakilere seviyesi ne olursa olsun saygı duyun. Kendisini herkesten üstün gören ve başkalarını küçük gören birini kimse lider olarak benimsemez.Umarım bu özellikler ister deneyimli bir aşçı olun ister mesleğe yeni başlamış bir komi, siz okuyuculara faydalı olur. Yeni yılda sağlık, mutluluk ve huzur sizlerle olsun ve ağzınızın tadı hiç bozulmasın.

Sosyal Medya'da Paylaşın