Dondurmino ‘Dünyanın En İyi 50 Dondurmacısı’ listesine 42. sıradan seçilerek büyük bir uluslararası başarıya imza attı

Dondurmino, Alaçatı’yı İtalyan tipi “Gelato” ile tanıştıran ilk marka… Açıldığı günden bu yana ilgiyi hiç kaybetmeyen marka, sahibi olduğu Milkomak şirketi ile 40 yıldır dondurma sektörüne makine ve donanım sağlayan, girişimcilere örnek olan Mehmet Ali Akbulut tarafından kuruluyor.

Dondurmino Gelato” 2014 yılında Alaçatı-Hacımemiş mahallesinde hizmet vermeye başlıyor. Tabi o günler, Alaçatı dokusunun en güzel örneklerini bünyesinde barındıran Hacımemiş mahallesinin de yeni keşfedilmeye başlandığı dönem. Akbulut ailesi, aynı zamanda bölgede, Hacımemiş ‘in turizme kazandırılması için öncülük eden bir kaç aileden biri. Aile, 2003 yılında, Alaçatı’nın ilk oteli olan 17 odalı metruk bir binayı satın alarak tümüyle Alaçatı dokusuna uygun olarak yeniden tasarlıyor ve Kurabiye Oteli hayata geçirerek mahallenin tanınmasına çok büyük katkı sağlıyor. Mehmet Ali Akbulut, Dondurmino’yu açtığında Alaçatı’da sadece birkaç dondurmacı bulunuyordu. Dondurmino bir ilki gerçekleştirerek, bu şirin beldeyi, İtalyan tipi artizan dondurma olan “Gelato” ile tanıştıran ilk marka oluyor. “Açıldığımız ilk günden itibaren çok büyük ilgi ile karşılandık ve örnek alındık” diyen başarılı isim, “Bugün Alaçatı’da dondurmacı sayısı 50’yi geçti herhalde. Ancak bu sayı kimseyi aldatmasın. Bunların neredeyse yüzde 90’ı dışardan gelen, artizan görünümü verilmiş endüstriyel dondurma. Eskilerde bir espri vardı ‘Doğan görünümlü Şahin’ diye, öyle bir şey işte” diye devam ediyor.

İşin ustasından dondurmanın olmazsa olmazları

Alaçatı dışında başka bir şube düşünmediklerini ifade eden Akbulut, dondurmanın olmazsa olmazlarını bizlerle paylaşıyor; “Dondurmino’nun başarısının sırrı, bu işin tüm aşamalarına gösterdiğimiz aşırı özendir. 1.Adım; yeni nesil makine ve ekipman kalitesi. Dondurmino’da, İtalyanların bu alanlarda en bilinen firmalarının temsilciliğini yürüttüğümüz için, dünyadaki en son teknolojiyi kullanıyoruz.2. adım; doğru ve kaliteli hammadde ve malzeme seçimidir. İyi bir sütlü dondurma yapmak için öncelikle kuru maddesi yüksek, günlük pastörize sütü, sorbeler içinse her zaman, taze mevsim meyvelerini tercih ederiz. Kullandığımız tüm ingredient’ leri ise, İtalya ile 30 yıldır kesintisiz iş yaptığımız için çok iyi bildiğimiz İtalyan üreticilerin en iyi ürünleri arasından seçiyoruz. 3.adım; çok iyi bir formülasyon. İyi makineniz var, doğru malzemeleri de seçtiniz diyelim. İyi bir formülünüz yoksa istediğiniz sonucu alamazsınız.Yola çıktığımız ilk günlerde tüm hazırlıklarımızı bitirdikten sonra, İtalya’dan Michelin yıldızlı Gelato şeflerini İzmir’e davet ettik, kendi otelimizde ağırlayıp günlerce formüller ve işin teknik kısımları üzerinde çalıştık. Seçtiğimiz malzemelere en uygun, en doğru ve en leziz formülü yaratmak için defalarca ürün deneyip, kendi formülümüzü yarattık. 4.Adım; doğru saklama ve servis koşulları; Biz, makineden dondurma çıktıktan hemen sonra, –35 derecede şok soğutucuda şokluyoruz, bu sayede ürünün yapısındaki stabiliteyi sağlıyoruz, kristalizasyon ve ürünün yoğunluğunu kaybetmesini önlüyoruz. Kullandığımız vitrinlerin hava dolaşımı hesapları, vitrinin her noktasında aynı etkiyi yaratacak şekilde yapılır. Öndeki ürün ile arkadaki ürün arasında yapı farkı oluşmaz. Ayrıca Sütlü ve Meyveli dondurmaları ayrı vitrinlerde ve farklı ısılarda servis ediyoruz. 5. ve son adım ise; dükkân için doğru lokasyon, doğru marka stratejileri, doğru dekorasyon ve doğru servis: Dükkânınız, ürünün tüketici ile buluştuğu yer. Özenerek ürettiğiniz ürünü, temiz ve estetik bir ortamda servis etmeniz gerekir. Markaya koyduğunuz ad, logonuz da önemli. Tabi ki güleryüz ve pozitif bir ortam, dükkâna daha ilk girişte tüketicide olumlu bir etki yaratacaktır. Bu parametrelerin tamamına ayrı ayrı özen gösterip titizlenirseniz, başarı ile kucaklaşmanız çok kolay.”

“Favori lezzetlerimizi ayırt etmek zor” 

Dondurmino, ilk günkü heyecanı ve tutkusuyla, kalitesinden ve detaylara gösterdiği özenden zerre taviz vermeden yoluna devam ediyor. Gelen tüm franchising taleplerini geri çeviren marka, artizan ve butik anlayışını korumaya özen gösteriyor ve Alaçatı’daki tek şubesinde, her sezon Nisan’da başlayıp, Eylül sonuna dek hizmet vermeye devam ediyor. Akbulut yaklaşık 60 çeşit ile çıktıkları dondurma serüveninde bugün 150’yi aşkın çeşide ulaştıklarını belirterek, Favori lezzetlerimizi ayırt etmek zor çünkü müşterilerimizin tercihi çok değişken. İlk açtığımız zamanlar gece yarısı Nutellalı dondurma yaptığımızı bilirim. Orman meyveli, bal badem krokan, karamel, yoğurt, muzlu Nutella, tuzlu yerfıstığı, Hindistan cevizli, bitter çikolata (sorbe), karadut (sorbe) ilk aklıma gelen favori çeşitlerimizden. Bu arada zaman içinde kendi özel formüllerimizle geliştirip, menümüze alıp adlandırdığımız çok güzel ve özel ürünlerimiz oldu. Muhteşem Yüzyıl, Besame Mucho, Spicy Girls bunlardan bazıları. Öte yandan kendimizi ve ürünümüzü geliştirmek için oldukça sık İtalya’ya gidiyor ve eğitimler alıyoruz. Neden İtalya denilebilir; bu ülke 500 yıldır bu işe yatırım yapmış. Amerikalı’sı, Japon’u, Alman’ı, İtalya’ya geliyor. Bizim ana şirketimiz olan Milkomak, alanlarında lider 17 İtalyan şirketi temsil ediyor, ki bunlardan bir kısmı da dondurma sektöründe. Çalışma konumuzla ilgili İtalya’daki tüm fuarlara katılıyor, yenilikleri yerinde görüp, dönüşümüzde bunları hayata geçiriyoruz.. Ayrıca, süreç içinde ailemizin bazı fertlerini defalarca İtalya’ya gönderdik ve orada önemli merkezlerde eğitimler aldırdık. Halen bünyemizde üç aile ferdimiz Master Class seviyesinde Gelato Şefidir” ifadelerini kullanıyor.

Dondurmino ‘Dünyanın En İyi 50 Dondurmacısı’ arasına girmeyi başardı” 

Gelişime açık olan Mehmet Ali Akbulut, hâlâ sık sık İtalya’ya gidiyor ve eğitimler alıyor. İtalya’nın dondurma alanında dünyanın her yerinde söz sahibi en etkili ülke olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle tamamlıyor: “Geçen yıl Eylül ayında bizi çok mutlu eden bir haber aldık. Hollanda’da yaşayan ve sosyal medya hesaplarımızı takip eden bir vatandaşımız bize direkt mesajdan ‘sizi çok tebrik ediyoruz, bizi yurtdışında gururlandırdınız” diye bir mesaj yollayınca, ne demek istediğini anlamadık ve kendisine bu kez de biz mesaj yollayarak ne için tebrik edildiğimizi sorduk. Kendisi de bize Amerika’nın en önemli seyahat ve yeme içme önerileri yapan, milyonu geçen takipçilerinin yanı sıra dünyadaki gezgin ve gurmelerin takip ettiği saygın bir platformun “Dünyanın En İyi 50 Dondurmacısı” listesini yayınladığını ve Türkiye’den sadece Dondurmino’nun bu listeye 42. sıradan girdiğini söyledi. Daha sonra bu haberle ilgili başta İtalya olmak üzere, dünyanın faklı yörelerinden gelen pek çok tebrik mesajları aldık. Elbette bu haber bizi kendi adımıza çok mutlu etti, ülkemiz adına da çok gururlandırdı. Bu işe ilk adım attığımda ki o zaman 56 yaşındaydım, dünya çapında bir dondurma yapacağım diye yola çıkmıştım, Bu rüyam bu ödülle gerçekleşmiş oldu. Başarımızı önce ülkemize, daha sonra da bu rüyamızı gerçekleştirmemize ev sahipliği yapan Alaçatı’mıza, son olarak da aileme ve çalışma arkadaşlarıma armağan ediyorum. Şimdilerde; 40 yıldır var olan şirketimiz Milkomak, dondurma sektöründe ürün ve hizmet gamını genişleterek çalışmalarına devam ederken, ben ise benden bu alanda bilgi, destek isteyen her meslektaşıma seve seve destek oluyorum ve bu beni çok mutlu ediyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın