Diyarbakır Ciğeri Kebabı Tescilli Yemekler Arasına Girdi

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odasınca (TSO) yapılan başvuru sonucu coğrafi işaret tescil belgesi alan “Diyarbakır Ciğeri Kebabı” da tescilli yemeklerimiz arasına girdi.

Günün her öğününde talep gören Diyarbakır Ciğeri Kebabı’nın tescil belgesi alması dolayısıyla Ongözlü Köprü’de şenlik düzenlenerek, yaklaşık 600 porsiyon ciğer kebabı misafirlere ikram edildi.

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya da kadim kent Diyarbakır’ın gastronomi ürünlerini tescilletmek için sivil toplum kuruluşları olarak ortak bir akıl oluşturduklarını belirtti.

Diyarbakır TSO Başkanı Mehmet Kaya, kadim kent Diyarbakır’ın gastronomi ürünlerini tescilletmek için sivil toplum kuruluşları olarak ortak bir akıl oluşturduklarını belirtti.

Tescilli ürün sayısıyla Diyarbakır’ın ilk 3 il arasında yer aldığından bahseden Kaya; ciğer kebabının hazırlanışı, ikramı ve satışıyla ilgili yaptıkları sunumda Türk Patent ve Marka Kurumunun hemen tescili verdiğini kaydetti.

Kaya, “Tescilli ürünlerde genellikle ürün tescillenir ve ticarileştirilmeye çalışılır. Biz şanslıyız, çünkü ticarileşmiş ve 350’den fazla iş yeri açılmış, istihdam sağlamış. Gastronomi bizim petrolümüz. 100 yıl ya da 200 yıl değil, binlerce yıl ömrü var. Gastronomiden daha çok ekmek yiyeceğimize inanıyoruz. Bizler çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Diyarbakır Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Haşim Erkan, gastronomi haritamızda coğrafi işaretli ciğer kebabının kentin yüzyıllık kültürü olduğunu, ciğer kebabı sayesinde çok sayıda kişinin istihdam edildiğini bildirdi.

Erkan, “Yıllardır ciğer kimin diye tartışılıyordu. Bugün ciğer bizimdir, bizim olduğunun da tespitidir. İleriki dönemlerde de ciğer festivali için hazır olun.” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın