d.ream CEO’su Umut Özkanca: “Önceliğimiz bu süreci en az zararla atlatarak istihdamı sürdürülebilir kılmak”

Türkiye’de koronavirüs salgınının görülmesiyle birlikte, faaliyetlerini durduran yeme-içme sektörü, krizden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Merak edilen konulardan biri de 1 Haziran’da kapılarını açmaya hazırlanan ve insanların sosyalleşme alanlarından biri olan restoranların bundan sonra hangi kurallarla işleyeceği. Biz de hazırladığımız pandemi dosyamızla d.ream CEO’su Umut Özkanca ile pandemi sonrası süreci konuştuk.

Umut Özkanca, hiç kimsenin daha önce tecrübe etmediği küresel anlamda bir kriz ile karşı karşıya kalındığını belirterek, “Yaşadığımız bu kriz tüm sektörleri etkiledi” diyor.

Özkanca’nın pandemiye ve yeme içme sektörüne ilişkin FoodinLife’a yaptığı açıklamalar şu yönde: “En büyük darbeyi alanlardan biri de yeme içme oldu.  Ancak yavaş yavaş tüm ülkelerde normalleşme süreci başladı. Bizde de başlayan bu sürecin haziran ayında daha hız kazanacağını ve kademeli de olsa hızlı bir şekilde günlük rutinlerimize geri döneceğimizi düşünüyorum. d.ream olarak restoranlarımızın kapalı olduğu bu dönemi kapılarımızı tekrar açacağımız güne en iyi şekilde hazırlanarak değerlendiriyoruz. Çalışanlarımızın ve misafirlerimizin sağlığını ön planda tutarak operasyonlarımızı en verimli şekilde devam ettirebilmek adına çok detaylı ve titiz bir çalışma yürütüyoruz. İlgili bakanlık ve kuruluşlarla yürüttüğümüz çalışmaların yanı sıra TURYİD’in bir parçası olarak diğer üyelerle de sıkı bir dayanışma içerisindeyiz. Hepimizin önceliği bu süreci en az zararla atlatarak, istihdamı sürdürülebilir kılmak ve operasyonlarımıza en sağlıklı şekilde yeniden başlayabilmek. Tüm işletmelerin alacağı önlemler arasında güvenli sosyal mesafenin sağlanması için masa düzenlerinin değiştirilmesi, restoran alanlarında ve kullanılan materyallerde yapılacak ek sterilizasyon işlemleri, personel sağlık kontrollerinin sıklaştırılması, pandemiye özel eğitimler ve tedarik zinciri dahil olmak üzere tüm iş akışlarına uygulanacak ek denetimler ilk etapta sayabileceklerimiz arasında yer alıyor. Bunları yaparken misafirlerimize kendilerini rahat ve güvende hissettirmemiz büyük önem taşıyor. Çünkü sonuçta restoranlar herkesin kendini iyi hissedip keyifli vakit geçirmek için geldiği yerler. Bunların yanı sıra değişen tüketici davranışlarını analiz ederek misafirlerin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak ek hizmet ve ürünler üzerinde de çalışıyoruz. Alınacak tüm bu aksiyonlar ile yeme içme sektörünün kendini kısa sürede toparlayacağına inanıyorum. Hepimiz zor bir süreçten geçmeye devam ediyoruz; arkadaşlarımızı, ailelerimizi ve sosyalleşmeyi özledik. Gerekli önlemleri günlük rutinlerimize taşıyarak bundan sonraki sürece de en iyi şekilde uyum sağlayacağız.”

 

Sosyal Medya'da Paylaşın