Claudio Chinali: “İtalyan tarzı yaşam aslında bir tür sanat”

Her köşesinde İtalyan geleneklerini, kültür ve sanatını yansıtan, her detayı için özenle kafa yorulmuş olan Terrazza Italia, hem oluşturulan menüsü hem dekorasyonu hem de boğaz manzarasıyla her bakımdan nitelikli bir restoran. İtalyan mutfak geleneğine kendi yorumunu katarak misafirlerini şaşırtan Claudio Chinali, İstanbul’un yeni buluşma noktalarından biri olmaya aday Terrazza Italia’yı Foodinlife’a anlattı.

“Bana göre masaya gelen her tabak, topraktan başlayıp incelikle ve emekle örülen upuzun bir zincirin nihai halkası” diyor Cludio Chinali. Gastronominin şiirsel özellikler taşıdığına inanıyor. Mesleğinde ilerlerken attığı her adımda da tam olarak bu felsefeyi yansıtıyor, “Malzemeyi tanımak, toprağa dair derin bilgiyi özümsemek, yalın kalabilmek ve bu sürece can veren zanaatı takdir edebilmekte şiirsel olan bir yön var. Bu noktada aslında meselenin özünün de mutfakta başrol değil, yorumcu olmayı becerebilmek olduğunu söyleyebilirim.”

Zorlu Center’da, Eataly’nin içerisinde açılan Terrazza Italia, Claudio Chinali’nin İtalyan lezzetlerini yeniden yorumladığı özgün bir konsept. Köklü bir geleneğe sahip olan İtalyan mutfak kültürünü kendi özgün stiliyle misafirlerine sunan Chinali, “Aslında en önemli amacım bir zamanların günlük ev yemeklerini, özlerine sadık kalıp profesyonel bir bakış açısıyla yorumlayarak günümüze taşımak. İtalyan tarzını ve yaşam biçimini yansıtan Terrazza Italia ile bu amacımızı gerçekleştirmek için yola çıktık” diyor.

“Mutfakta hep özü ve özgün olanı arıyorum”
Terrazza Italia, günlük telaşları bir süreliğine geride bırakmak için şehir içinde küçük bir nefes alanı olma gayesinde. Ferah terası, boğaz manzarası ve özgün lezzetleriyle de bu yola çıkış amacını destekliyor. Özellikle Türkiye’nin yerel çeşitliliği ile İtalyan mutfağı birleşince ortaya çok daha başka lezzetler çıkıyor, “İtalyan mutfak geleneğini yerel üreticilerden aldığım güçle geliştirebileceğime inanıyorum. İtalyan tarzı yaşam aslında bir tür sanat. Bu sanatın içinde birçok değişken bulunuyor. Benim için sanat, içinde özgünlüğü barındıran çok geniş bir alan. Bu sebeple mutfakta hep özü ve özgün olanı arıyorum. Geleneksel değerlere sahip çıkarken profesyonel yaklaşımın da bu sanatsal sürecin ayrılmaz bir parçası olduğunu düşünüyorum.”

Geleneksel Tiramisu’yu modern sunum teknikleriyle misafirlerinin beğenisine sunan Cludio Chinali, Spaghetti ai Cinque Pomodori gibi imza lezzetlerini de menüsünde bulunduruyor. Bu yemek dünyada İtalyan kültürünün simgelerinden biri ve Terrazza Italia’da usta ellerden çıkan bu lezzet konuklarla buluşuyor.

“Terrazza Italia, fine-dining deneyimine yeni bir bakış açısı getiriyor”
Restoran her ne kadar Eataly içerisinde yer alsa da, aslında birçok yönden farklı bir konsepte sahip. Terrazza Italia ve Eataly’nin Executive Chef’i Claudio Chinali, “Terrazza Italia’yı Eataly’den ayrıştıran en belirgin özelliği klasik İtalyan lezzetlerinin modern dokunuşlarla dışına çıkması. Farklı yorumumuzu uygulama şansını yakalıyoruz diyebilirim. Eataly’nin marka gücü ve ürün çeşitliliğinden Terrazza Itala’da fazlasıyla faydalanıyoruz. Yarattığımız yeni menü ve şık ambiyansıyla Terrazza Italia, fine-dining deneyimine yeni bir bakış açısı, yeni bir değer ve soluk getiriyor” diyor.

İtalyan tariflerine yeni bir yorum katmak isteyen Chinali, bunu yaparken elbette yerel ürünlerin zenginliğinden de faydalanıyor. Bu uyum Terrazza Italia’nın menüsünü bambaşka noktalara taşıyor, “Türk ürünleri ve İtalyan yemeklerinin harika bir harmoni oluşturduğunu fark ettim. Bu sentez Terrazza Italia’da müthiş bir uyum yakaladı.” Terrazza Italia, birçok açıdan doyurucu bir deneyim alanı. Açıldığı günden itibaren kısa sürede misafirlerin beğenisini kazanması, bu konuda ne kadar iddialı olduğunun bir kanıtı.

Sosyal Medya'da Paylaşın