Çevre Haftası’na Yemeksepeti’nden Sıfır Atık Çantası’yla Destek

Dünyada ilk kez Türkiye tarafından ilan edilen Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında, bu sene 10 milyon vatandaşa Sıfır Atık Çantası dağıtılacak. Yemeksepeti’nin de yer aldığı sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde Yemeksepeti Market’ten 5-10 Haziran tarihlerinde sipariş verecek 250 bin kullanıcıya çevre dostu çantalar ulaştırılacak.        

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde düzenlenen Çevre Haftası kapsamında bu sene, sektör temsilcilerinin desteğiyle anlamlı bir farkındalık projesi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Çevre Haftası boyunca 10 milyon vatandaşa Sıfır Atık Çantası ulaştırılacak.

Yemeksepeti’nin de katılımcıları arasında yer aldığı proje kapsamında, 5-10 Haziran 2022 tarihlerinde Yemeksepeti Market’ten verilecek siparişlerle birlikte, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki 250 bin kullanıcıya çevre dostu çanta hediye edilecek.

Sayılarla sıfır atık, sıfır kayıp projesi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından başlatılan  “sıfır atık” ve “sıfır atık mavi” projeleri ile atıkların denizlere ulaşarak kirliliğe neden olmasının önüne geçiliyor.

Proje başlangıcından bu yana 16,5 milyon ton kâğıt/karton, 4,1 milyon ton plastik, 1,7 milyon ton cam, 0,4 milyon ton metal ve 1,5 milyon ton organik ve diğer geri dönüştürülebilir atıklar olmak üzere toplam 24,2 milyon ton geri kazanılabilir atık ekonomiye geri kazandırılırken, toplanan atıklardan 30 milyar TL ekonomik kazanç sağlandı.

3 milyon ton sera gazı salınımının önlendiği proje sayesinde 265 milyon ağaç kurtarıldı. 550 bin ton plastik atığın oluşumu engellendi, yaklaşık 3,8 milyar TL tasarruf edildi, 22 bin 746 ton sera gazı salımı da engellendi.

Sosyal Medya'da Paylaşın