Bursa’nın en tatlı lezzet zinciri: Uzay Pastanesi

1971 yılında başlayan lezzet serüvenini, seneler içerisinde yarattıkları klasikleşmiş lezzetleri, ürün kalitesi ve dur durak bilmeyen çalışmaları ile taçlandıran ve Bursa’da pastacılık denilince akla gelen ilk marka: Uzay Pastanesi. 

Yılların eskitemediği tarifler ve her geçen sene eklenen yeni lezzetler ile Bursa’da pastacılığın öncüsü olan Uzay Pastanesi’nin macerası 2’nci kuşak temsilcileri Hanife Yeşil ve İlker Birgül ile devam ediyor. Öğretmen olarak başladığı kariyerine baba mesleğine dönerek devam eden Hanife Yeşil, Bursa’nın yerel markası Uzay’ı, Türkiye’de ve dünyada değişen yeme-içme alışkanlıklarına adapte ederek pasta-cafe-restoran konsepti ile işletmelerine devam ettiklerini söyluyor. Bu yeni konseptte de deneyimlerine güvenerek ilerlediklerini belirten Yeşil, markalarının yarattıkları en önemli avantajın güven duygusu olduğunun altını “Müşterilerimizin bize duyduğu güven, pandeminin en bilinmez günlerinde bile bizden vazgeçmemeleri, o belirsizlik döneminde manevi olarak da bize verdikleri destek, gerçekten tarifsizdi…” sözleriyle çiziyor.

“Her ürünün bizler için ayrı anlamı var”

Bitmeyen projeleriyle adım atmaktan korkmayan Uzay Pastanesi’nin gündeminde her zaman yeni bir şube ve yeni tarifler yer alıyor. “Bir ürünün ortaya çıkışına kadarki hikâyesi o kadar zorlu ve keyifli ki, her birinin bizler için ayrı anlamı var” diyen Yeşil, kendi tariflerine ek olarak dünya lezzetlerini yeniden yorumladıkları pek çok tarifi müşterileriyle buluşturduklarını söylüyor. Kendi tariflerinden en eski ve en özel tatlı olan Babaroski pastasının ünü ise Bursa’yı aştı. Dondurma ve pasta denilince akla ilk gelen markalardan olan Uzay Pastanesi’nin diğer ünlü lezzetleri arasında yerel damak tadına uydurdukları Makaron Bursa yer alıyor. Büyüklerinin mirası olan “Her ne yaparsan yap, iyisini yap. Her şeyi takip et ama önce kendini takip et. Dürüst ol, adil ol, yenilikçi ol” ilkeleri ve Ar-Ge ekibiyle birlikte Uzay Pastanesi, adım atmaktan korkmuyor.

Dünya pastacılığını yakından takip ederken zengin mutfak kültürümüzü unutmadan ilerleyen Uzay, her zaman orijinalliklerini ve vizyoner bakış açılarını koruyarak San Sebastian ve Sacher gibi global lezzetleri toplumumuzun damak tadına göre yeniden yorumlayarak müşterileriyle buluşturuyor. Yeşil’den pandemi döneminde üstünde çalıştıkları Portekiz’e özgü bir lezzet olan Belem kurabiyesinin de yakında mağazalarında servis edileceğini öğreniyoruz. 

Öncelik Uzay ailesinin güvenliği oldu

COVID-19 pandemisi başladığında soğukkanlı kalarak Bakanlık’tan bildirim gelmeden gerekli önlemleri alan Uzay Pastanesi’nin ilk önceliği ailesi yani çalışanları oldu. Bütün süreç boyunca müşteriyle şeffaflık içerisinde iletişimlerini koparmayan Uzay, gerekli önlemlerle birlikte üretime devam etti. Ancak pandeminin sektöre yaşattığı pek çok ilkle birlikte, Uzay Pastanesi, online ve telefonla sipariş ile müşterilerinin güvenini kırmadan hizmetini sürdürüyor. Hijyen ve güvenlik çemberini sürecin başından sonuna kadar kırmadan ilerleyen ve restoran ve pastaneler açıldığında ise dijital menüler, ateş ölçümleri gibi geniş kapsamlı önlemler alan Uzay, üretim bandında da yoğun eğitimleri es geçmedi.

Yaşanan bu zorlu pandemi sürecinde, global projeler belirsiz kalsa bile Yeşil, Bursa dışında planladıkları projelerinin devam ettiğini belirtiyor. Sadece şubelerinde kalmayan ilerleme, Uzay’ın donuk ürün markası Cake Planet’ta da devam ediyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın