Bodrum’da Michelin Yıldızlı Yemek Deneyiminin Adresi: Mammadrau

Yeni İtalyan restoranı Mammadrau, iki Michelin yıldızlı restoran Duomo’nun kurucusu, ünlü Sicilyalı şef Ciccio Sultano yönetiminde, Bodrum Kempinski Hotel Barbaros Bay’de kapılarını açtı.

Sicilya’da yıllar boyunca var olan birçok uygarlığın gelişimi ve hareketi, bölgenin gastronomik evrimini de tetikledi. İtalyan kültüründe farklı lezzetler yerelleşirken, zamanla eşsiz bir mutfak hazinesi oluştu. Bodrum’un yeni İtalyan’ı Mammadrau da bu çok kültürlü atmosferin zenginliğini Bodrum’da Akdeniz esintileri arasına taşımaya başladı.

Mammadrau Restaurant, 1500’lü yıllarda hüküm süren Barbaros Hayrettin Paşa yönetiminde Sicilya bölgesini fetheden, Bodrum doğumlu denizci Turgut Reis’in adını taşıyor. Sicilya’daki Michelin Yıldızlı restoran Duomo’nun kurucusu ve sahibi olan şef Ciccio Sultano ise Mammadrau’da Türk ve Akdeniz tatlarıyla kusursuz bir şekilde birleşen Sicilya lezzetlerini sunuyor. Mekânın dekorunda, Akdeniz egzotizmiyle ve Sicilya dokunuşuyla harmanlanmış zarif ve rahat bir ambiyans hissedilirken, restoranın ana çekim noktası ise bar alanı kısmından oluşuyor.

Ciccio Sultano, en sevdiği malzemeleri “en doğal ürünler” şeklinde açıklıyor. Sebzelerin en saf halini ise Bodrum Mumcular’daki Barbaros Çiftliği’nden temin ediyor. Gerçek İtalyan tarzındaki makarna yemekleri şef Sultano’nun “iyi hissettiren” favorilerinin başında geliyor. Zaten Mammadrau’nun makarna seçenekleri, ana yemekler de dahil olmak üzere tüm menüde ön plana çıkıyor. İtalyan klasiği ossobuco, bulgur ve nar taneleri ile bistecca “josper” ise ızgara karnabahar, BBQ sos ve siyah zeytin tozu ile servis ediliyor. Menüde ayrıca kırmızı ton balığı yumurtalı spagetti, domates ve patlıcan soslu paccheri, mercan lahana salatası ve ricotta peyniri sos ile sunulan kuzu mantı da yer alıyor.

Izgara ateşinde hazırlanan paylaşım çeşitleri, Bodrum’un en göz alıcı koylarından birinde uzun İtalyan sofraları için ideal bir seçenek oluşturuyor. Levrek, Sultano usulü tavuk, Sicilya usulü T-bone ve günlük balık ve kabuklu deniz ürünleri, akşam yemekleri için diğer lezzetli alternatiflerin başında geliyor.

Yalıçiftlik Barbaros Koyu’nda İtalyan Rüzgârı
En özel manzaralarla çevrili özel bir terasta yer alan Mammadrau, Sicilya esintili kokteylleri ile bir yemek deneyiminden çok daha fazlasını sunuyor. Şef Sultano, yeni mekânı ile ilgili “Amacımız sade bir duyguyla etkileyici bir alan yaratmak. Mammadrau özgür olmak, kendini evinde hissetmek, keyifli bir partiye ev sahipliği yapmak, arkadaşlarınızla veya ailenizle bir araya gelmek için oldukça iyi bir yer.” diyor.

Şef Ciccio Sultano kimdir?
İtalyan şef Ciccio Sultano, Sicilya yemeklerine ve şarabına tavizsiz bağlılığıyla, kariyerine on üç yaşında Vittoria kasabasındaki yerel bir pasticceria’da (patisserie) yarı zamanlı bir işle başladı. Öğrenmeye karşı sınırsız bir hevesi olan Ciccio Sultano, kısa sürede dikkatleri üzerine çekmiş ve sektöre tam zamanlı şef olarak adım attı. Servis etmeyi, yemek hazırlamayı ve kokteyl yapmayı öğrenen şef Sultano, boş zamanlarında şefler Paul Bocuse, Alain Chapel ve Alain Ducasse’nin izinden giderek yeni teknikler öğrenmek için gastronomik dergiler ve kitaplar okumaya başladı.

Israrcı ruhuyla durmadan ilerleyen şef Ciccio Sultano, ardından yerel bir spagettiria’nın ekibine katılarak yeni edindiği becerileri uygulamaya koymanın yeni yollarını aradı. Zamanla restoran, menünün ve genç Ciccio’nun etkisiyle büyük bir başarı elde etti. Başarısının bu ilk kıvılcımları şef Ciccio’nun yalnızca severek yemek yapmayı keşfetmesini sağlamaklar kalmadı, aynı zamanda Sicilya’da kendi restoranına sahip olmayı hayal etmesine yol açan adasındaki olağanüstü ürün zenginliğini de keşfetmesine ön ayak oldu. Almanya’da et pişirme becerilerini geliştirdikten sonra, yurt dışında daha fazla deneyim kazanmak için New York’a giden ünlü şef, yazar ve televizyon sunucusu Lidia Bastianich’in mutfağına katıldı.

2000 yılında Sicilya’ya ve memleketi Ragusa’ya dönen Ciccio, hayallerini gerçeğe dönüştürdü ve ilk restoranı Duomo’yu açtı. Kültürel mirasına yurt dışından edindiği bilgileri de ekleyen şef, klasik Sicilya malzemeleriyle dolu bir menü oluşturdu. İlk Michelin yıldızını 2004 yılında Ciccio Sultano yönetiminde alan Duomo, iki yıl sonra ikinci bir Michelin yıldızına daha layık görüldü.

Duomo, Ragusa’nın gastronomi haritasındaki yerini alırken, yakınlardaki yamaç kasabasında ikinci bir restoran planlamaya başlayan Ciccio’nun sınırsız coşkusu bir kez daha gündeme geldi. 2015 yılında ekmek, peynir ve salamdan hamur işlerine hatta şaraba kadar her şeyi satan küçük üreticilerin geleneksel, basit tezgahlarından ilham alan bir konseptle I Banchi’yi açtı. 2019 yılında Ciccio, restoranın çok işlevli bir uzantısı olarak hizmet veren Duomo’nun yanında bulunan Cantieri Sultano’nun açılışını yaptı.

Takvimler 2018’i gösterdiğinde ise Ciccio, Viyana’nın ikonik Ringstrasse caddesindeki The Ritz Carlton’da açtığı Pastamara Restaurant ile yemek severlere gerçek Sicilya tadı sunmaya devam etti. Şef böylece ilk kez çok sevdiği Sicilya’nın dışına çıkmaya başladı. Ve bugün ünlü Sicilyalı şef Ciccio Sultano, yeni İtalyan restoranı Mammadrau’nun kapılarını Bodrum Kempinski Hotel Barbaros Bay’de açtı.

Sosyal Medya'da Paylaşın