BM: Küresel turizm bu yıl 1.2 trilyon dolar kayıp yaşayabilir!

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) dünya turizm sektörüne kaybının bu yıl 1.2 trilyon dolar olabileceğini duyurdu.

UNCTAD’ın yeni yayımladığı bir raporda, Covid-19’un dünya genelinde turima etkisine ilişkin tahminler paylaşarak son 4 ayda sebep olduğu ekonomik gerilemenin maliyetinin 1.2 trilyon dolar kayba yol açabileceğini açıkladı. Bunun da küresel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 1.5’ine denk geldiği belirtildi.

Raporda, en iyimser tahminlere göre, dünyanın iki önemli turizm ülkesi Jamaika’nın GSYİH’nın yüzde 11’ini, Tayland’ın ise yüzde 9’unu kaybedeceği tahmini yer aldı. Kenya, Mısır, ve Malezya gibi turizmin ön planda olduğu ülkelerde ise GSYİH’de yüzde 3 gerileme olabileceği kaydedildi.

Raporu değerlendiren UNCTAD’ın uluslararası ticaret direktörü Pamela Coke-Hamilton şu açıklamalarda bulundu: “Bu rakamlar, sık sık unuttuğumuz, sektörün ekonomik önemi ve tüm dünyada milyonlarca insan için bir yaşam kaynağı olduğu rolünü açık bir şekilde bize hatırlatıyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın