Bebek Sırtlarında Doğayla İç İçe Bir Mekân: Backyard

Tarihi Fransız yetimhanesinin bahçesinde, 2010 yılında Bebeköy’de açıldı Backyard. Sıcak, samimi kış bahçesi ve Bebek koyunu tepeden gören, yeşiller içindeki bahçesinde misafirlerini ağırlayan Backyard, geleneksel ve spesiyal ürünleri içinde harmanlıyor. Backyard’ın misafirlerine neler sunduğunu, sürdürülebilirlik konusundaki adımlarını Backyard’ın mutfak şefi Cihan Yalçın, FoodinLife 82’nci sayısına anlattı.

Bebek koyunu tepeden gören, sıcak, samimi ve misafirlerini yeşiller içindeki bahçesinde ağırlayan Backyard, mevsimsel ve organik malzemelerle misafirlerinin karşısına çıkan menüsünde kendine hayran bıraktırıyor. Kahvaltı, brunch, öğle ve akşam saatlerinde misafirlerini ağırlayan mekân, aperitivo saatine özel, paylaşımlık tapas seçenekleri de sunuyor. Sosyalleşmek için de rahat bir ortam sunan Backyard’ın detaylarını, lezzetlerini, sürdürülebilirlik hakkındaki adımlarını Backyard’ın mutfak şefi Cihan Yalçın anlatıyor.

Aşçılık ve yemek hikayeleriyle büyüyen Cihan Yalçın’ın yakın çevresinde de çok fazla aşçının olmasıyla mesleğe ilgisi büyüyor. Ünlü şef Aydın Yılmaz’la tanışan Yalçın, Yılmaz’ın kitabını hediye olarak edindiği an aşçı olmaya kesin karar veriyor. Aşçılık lisesi ve üniversitesinin ardından 10 yıldır Backyard’ın mutfak şefi arasında.

Casual dining ve all-day restaurant

Backyard’ın ürün gamı dünyanın bir ucundaki mutfaklardan da oluşuyor, yakın mesafelerden de… “Menüsünde Uzak Doğu esintileri barındıran, Akdeniz mutfağı olarak tasarladığımız Backyard’ı ‘casual dining’ olarak konumlandırabiliriz” diyor şef Cihan Yalçın ve ekliyor: “Geleneksel ve spesiyal ürünlerin harmanladığı kahvaltı menüsüyle ‘all-day restaurant’ olarak hizmet veriyoruz.” Yaz aylarında tamamen bahçeye konumlanan alanlarda misafirlerin paylaşımlık tapaslar eşliğinde kokteyllerini içebildiği, sohbet edip müzik dinleyebileceği ‘Backbar’da da hizmet vermeye başladıklarını anlatıyor Yalçın.

“Kaliteli ve taze ürün iyi yemeğin çıkış noktasıdır”

Mevsiminde beslenmeye önem verdiklerinden bahseden Backyard’ın mutfak şefi Cihan Yalçın, her sezon farklı yemekleri misafirlerine sunduklarını söylüyor. Restoran nasıl doğanın içinde, yeşilliklerle etrafı çevriliyse mutfaklarının da doğa ile iç içe olduğunu belirten şef, “Odun fırınında pişen pizza ve ekmeklerimiz, çeşitli bölgelerden temin ettiğimiz taze ve lokal ürünlerle menümüzü hem zenginleştiriyor hem de güçlendiriyoruz” diyor.

Türkiye’nin verimli topraklarının, ürün zenginliğinin ve üretimde lokal uzmanlığın, Türk mutfağının ve Türk şeflerinin en büyük ilham noktası olduğunu söyleyen Yalçın, “Kaliteli ve taze ürün, iyi yemeğin çıkış noktasıdır. Gerisi teknik ve yaratıcılıktır. Biz de seçici damak tadına sahip misafirlerimize bu mottoda hizmet veriyoruz” diyor. Kendisine göre, restoranda bar ve mutfağın uyumunun mükemmel olması gerektiğini söyleyen Cihan Yalçın, bar şefleri Vedat Kahraman ile aynı çizgide ilerlediklerini belirtiyor.

Backyard ve sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik konusuna da değinen Yalçın, “Bence yiyecek-içecek sektöründe, sürdürülebilirlikte, doğaya saygı, doğru tarım uygulamaları, balıkçılık ve hayvancılıktaki kurallara uymak, doğal kaynakların verimli kullanımı en önemli kurallardır” diyor ve Backyard’da da bu kurallara göre menülerini tasarladıklarını ve çalıştıkları firmaları da buna göre seçtiklerinin altını çiziyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın