Savola Gıda Türkiye Satış Direktörü Burak Türköz ile Lezzetli Bir Söyleşi

Türkiye’nin en sevilen yağ markası Yudum Yağ’ın üreticisi Savola Gıda Türkiye, HORECA, pastacılık ve endüstriyel alanlarda üretim yapan müşterilerinin ihtiyaç duyduğu ürünleri portföyünde sunuyor. Yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler geliştirmeyi ilke edinen Savola Gıda Türkiye, yerli araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin yanı sıra uluslararası bir holdingin parçası olmasının avantajıyla global Ar-Ge ekibinin de desteğini alıyor.

‘50 yıl önce bu topraklarda doğan Yudum markası başta olmak üzere yüksek kalite standartlarla ürettiğimiz ürünleri, tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Şirketimiz Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam ederek Nisan 2018’de yüksek teknolojiye sahip margarin üretim tesisini faaliyete aldı. Böylece Sava ve Vala markalarıyla endüstriyel ve pastacılık yağları pazarına giriş yaptık. Sava ve Vala markalı ürünlerimizin üretildiği bu yeni üretim tesisimiz, yıllık 30 bin ton üretim kapasitesine sahip. Ben de Savola Gıda Türkiye ailesine, margarin tesisinin kurulduğu yıl olan 2018’de katıldım. 2000 yılından beri de ev dışı tüketim sektöründe çalışıyorum.’

Savola Gıda Türkiye’nin ana faaliyet alanı yağ

Tüketici ile ilk buluşması 50 yıl öncesine dayanan bir marka olarak Yudum’un, her evin mutfağına girdiğini, lezzetli yemeklerde payı olduğunu ve her birimizin bir Yudum hikayesi olduğuna inanıyoruz.

Yudum’un yağ konusundaki bu uzmanlığını, hane tüketiminin yanı sıra ev dışı tüketim kanalına da taşıdık. Markamızın 50 yıllık uzmanlığı ve kalitesini, ülkemizdeki HORECA, pastacılık ve endüstriyel kanallardaki müşterilerimizle buluşturuyoruz. Ev dışı tüketim kanalında sektörün tüm alt noktalarına ulaştığımız belirtmek isterim. HORECA satış kanalımız ile tüm hotel, restoran ve kafelere; pastacılık satış kanalımız ile pastane, unlu mamül, baklava ve börekçilere ve endüstriyel satış kanalımız ile paketli ürünler üreten üreticilere ulaşıyoruz.

HORECA, pastacılık ve endüstriyel alanlarda üretim yapan müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm ürünleri portföyümüzde sunuyoruz.

Pazarın ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ve yüksek kaliteli ürünler geliştirmeyi de ilke edindik. Son olarak bitkisel pastacılık yağı Vala markamızın yeni ürünü Vala Bella Rende Rende’yi kuru poğaça yapan ustaların kullanımına sunduk. Su içermeyen bu yenilikçi ürün, özellikle kuru poğaça üretimindeki performansıyla öne çıkıyor. Vala Bella Rende Rende, poğaça hazırlığı sürecinde bloklara ayırma, 12 saat bekletme ve rendeleme gibi aşamaları ortadan kaldırıyor. Ürün direkt hamur ile buluşturulduğu için fırın ustalarını gereksiz zahmetlerden kurtarıyor ve iş verimliliğini arttırıyor. Esnek yapısı sayesinde tur verilerek yapılan hamurlarda, tur verilme işlemi sırasında hamurla bütünleşerek hamur içerisinde homojen dağılması sayesinde maksimum çıtırlık, parlaklık ve kabarma performansı sağlıyor. Mükemmel kıvamı ve lezzeti yakalamak için profesyonel ekipler tarafından üç yıl süren çalışmalar sonucunda geliştirilen Vala Bella Rende Rende’yi de Ayvalık’taki tesislerimizde üretiyoruz. Ayrıca Yudum Profesyonel Ayçiçek Yağı ve Egemden Zeytinyağı ürünlerimizle de müşterilerimize yüksek kaliteli ürünler sunuyoruz.

Müşterilerin güven duyduğu çözüm ortağı

Ayvalık’taki tesisimiz, Türkiye’nin tohum yağları, zeytinyağı ve margarin üretimi gerçekleştiren ilk uzman tesis. Margarin tesisimiz de Türkiye’de son teknoloji ile kurulmuş en genç ve en modern margarin tesisi olma özelliğini taşıyor.

Üretim tesisimize giren her ürün için hammadde kabulünden başlayarak üretimin her aşamasında denetim ve analiz süreçlerini titiz bir şekilde yürütüyoruz. Nitekim en büyük ekiplerimizden birini Kalite Güvence ve Kontrol ekibi oluşturuyor. Tüm ürünlerimiz için otoriteler tarafından belirlenen parametreler doğrultusunda üretim ve analiz süreçlerini gerçekleştiriyoruz.

Uluslararası arenada faaliyet gösteren bir holdingin parçası olmanın avantajı ile global araştırma ve geliştirme ekibimizin her türlü desteğini alıyoruz.

Örneğin trendleri sıkı sıkıya takip ediyoruz ve globaldeki know-how’ı Türkiye’deki çalışmalarımıza taşıyoruz. Türkiye’deki müşterilerimizin de her zaman güven duydukları çözüm ortağı olmak amacındayız. Satış ve Ar-Ge ekiplerimiz ile uzman şeflerimiz, müşterilerimizle kurdukları birebir iletişim sayesinde onların ihtiyacını anlıyor. Ardından her müşterimize özel ürünler, çözümler sunuyoruz. Savola Gıda Türkiye olarak uzmanlığımızı ve ölçeğimizi profesyonel çözümler yaratmak için kullanıyoruz.

Müşterilerimizin teveccühünü kazanmak için ekibimizin her üyesi büyük bir gayretle çalışıyor. Yudum’un 50 yıldır Türkiye’nin en sevilen markası olması da bütün ekibimizin fedakar ve kalite odaklı çalışmasının sonucudur.

Değer zincirini bir bütün olarak görüyoruz

Müşterilerimizin en güvenilir çözüm ortağı olarak yenilikçi ürünler sunmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda yerli üretimin artırılması için önemli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyoruz. Bu projeler ile müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşmasının sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçlıyoruz.

Projelerimizden ilki olan ‘Yerli Ayçiçeği Tohumu Geliştirme ve Çiftçi Destekleme Projesi’ni 2020 yılında, Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteği ile ‘başlattık. Proje ile Türkiye’de yerli ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi, verim ve kalite bakımından dünya pazarında söz sahibi olunmasını sağlayacak yüksek kaliteli yerli çeşitler elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıca ayçiçeği tarımı yapan çiftçilere eğitim ve yayın çalışmaları ile teknik uygulama desteği de sağlanıyor. Tekirdağ ve Konya’daki çiftçiler ile yaptığımız deneme ekimlerin ve hasatın ardından bu yıl Adana’daki çiftçiler ile buluşuyoruz.

Bu projemiz devam ederken 2022 yılı başında yine Tohum Derneği iş birliği ve İzmir, Muğla ve Balıkesir Orman Bölge Müdürlükleri ile halihazırda verimsiz durumda olan delice ağaçları için Delice Tipi Zeytin Ağaçlarının Aşılanarak Ekonomiye Kazandırılması ve Çiftçilerin Desteklenmesi Projesi’ni Manisa’da başlattık. Bu projemizde de İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün teknik desteğini alıyoruz.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın