Başarısı tescilli bir restoran deneyimi: Noma

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen 2021 World’s 50 Best Restaurants ödüllerine damgasını vuran Danimarkalı restoran Noma, daha önce 4 defa daha dünyanın en iyisi seçilmiş ve Şeflerin seçimi ödülünü de kazanmıştı. 2016’da kapandıktan sonra 2017’de kapılarını yeniden Kopenhag yakınlarında açan restoranın sırrı sahip olduğu başarılı şefleri ve özel menüsü.

Yiyecek arama ve fermente etme teknikleriyle ünlü şef René Redzepi’nin yeni Noma’sı, geçtiğimiz Salı gecesi Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen bir törenle en iyi restoran seçildi. Restoran aynı zamanda 2010, 2011, 2012 ve 2014’te listenin başında, 2019’da ikinci olmuştu. Danimarka’nın Kopenhag kentinde yer alan restoranın ismi, Danca “nordisk” (İskandinav) ve “deli” (yemek) kelimelerinin hecesel bir kısaltmasıdır.

Noma, restoranın kurucuları René Redzepi ve Claus Meyer tarafından ‘İskandinav mutfağının’ yeniden tanımlanması olarak betimleniyor. Restoranın ünlü yemekleri arasında patetes cipsi, yaban ördeği yumurtası, hafif ıslak saman, tuz, otlar, yabani orman bitkileri, saman yağı, kekik, tereyağı ve yabani otlardan oluşan bir yemek olan ‘The Hen and the Egg’ yer alıyor.

World’s 50 Best Restaurants içerik direktörü William Drew, Noma’nın “İçerik tedariki, yemek geliştirme ve sunum açısından yeni standartlar belirleyen, kendi kuşağının tartışmasız en etkili restoranı olduğunu” ifade etti. MAD (Danish for food) genel müdürü Melina Shannon-DiPietro ise kazanılan ödüllerin, Danimarka’da “inanılmaz bir gurur” uyandırdığını söyledi.

Sosyal Medya'da Paylaşın