Avrupa Türk kahvesini çok sevdi: O marka satışlarını katladı

Türk kültürünün vazgeçilmezi Türk kahvesinin dünyada tanınırlığı artış gösteriyor. Yurt dışından ziyarete gelen turistler, Türkiye’de denedikleri Türk kahvesini ve cezveyi ülkelerine götürmeyi ihmal etmiyor.

Pala Export Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Palabıyık, sahibi olduğu Türk kahvesi markasının özellikle Almanya ve İngiltere’deki kahve pazarında satışlarının arttığını belirterek, “Avrupa’da yaşayan Türklerin dışında birçok yabancı Türk kahvesini namını biliyor. Almanya’nın en büyük market zincirleri ile anlaşma sürecindeyiz. Kahvemizin önümüzdeki yıl bu dev marketlerde yerini alması için girişimlerimiz sürüyor” dedi.

DHA’da yer alan habere göre; Avrupa’nın kahve pazarının yüzde 12’sini elinde bulundurduklarını belirten Mustafa Palabıyık, “Pala Efendi” markasıyla 2021 yılında Hollanda, Fransa, Belçika, İsviçre başta olmak üzere Avrupa’nın tüm ülkelerinde satış yapmayı planlıyor. 1976 yılında hayata geçirilen Pala Export GmbH şirketiyle bugün Avrupa pazarında önemli bir yer edinen Palabıyık, “Avrupa Birliği ülkeleri geçtiğimiz yıl 3 milyon ton kahve tüketti. 2014 yılında Almanya’da ailemiz tarafından geliştirilen kahve markasının ise bu pastada payı büyük. Türk kahve makinesi de üreten bir firma ile uzun süredir iş birliğimiz de 1990 yılından itibaren devam ediyor. Hem kahve makineleri konusunda hem de kahvenin dağıtımı konusunda çok güçlü konuma geldik. 2020 istatistiklerine göre Avrupa’da 7 milyon Türk yaşıyor ve bu sayının 3 milyona yakını Almanya’da bulunuyor. Türkler geleneklerini sürdürürken Türk kahvesi kültürünü de devam ettirdi bu yüzden Almanya’da ve Avrupa’da yaşayan Türklerde ciddi bir kahve pazarı var.’ Pala Efendi’ Türk kahvesi 2014 yılında ilk etapta Almanya’da kahve sunumu yapan büyük kahve zincirlerinde denendi. Bugün bu markanın satış hacminde Almanya yüzde 55’lik bir orana sahip. Almanya’nın ardından ise İngiltere, Pala Efendi Türk kahvesini en fazla tüketen ikinci ülke. Yıllık satış oranlarına bakıldığında Almanya’yı yüzde 17’lik satış oranıyla İngiltere takip ediyor” açıklamalarında bulundu.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın