Avrupa Birliği’nin seyahat izni verdiği 14 ülke arasında Türkiye yer alıyor mu?

Uzun süredir merak konusu olan Avrupa Birliği’nin alacağı kararda yeni gelişmeler gündeme gelmeye devam ediyor. Avrupa Birliği schengen dışındaki 14 ülkeye seyahat izni vermeye hazırlanıyor. Peki bu ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor mu?

Alman haber ajansına bilgi veren diplomatlar, Avrupa Birliği’nin (AB) Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) de aralarında bulunduğu çok sayıda ülkeye yönelik seyahat yasağını 1 Temmuz tarihinden sonra da uzatacağını aktardı.

Diplomatik kaynaklar, 1 Temmuz itibarıyla 14 ülkeden AB sınırlarına seyahate izin verileceğini belirtiyor. Bu ülkelerin Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay olacağı dile getiriliyor.

DW Türkçe’de yer alan bilgilere göre, Çin’den AB’ye seyahate prensipte izin verilmesi planlanıyor. Ancak bunun için mütekabiliyet beklenecek ve Çin’in de AB vatandaşlarına seyahate izin vermesi gerekecek.

AB ülkelerinin üzerinde anlaşma sağladığı listenin onaylanması için resmi süreci başlattığı belirtiliyor. Resmi açıklamanın bugün yapılması bekleniyor.

Kısıtlamaların kaldırılacağı ülkeler arasında ABD, Brezilya, Rusya ve Türkiye gibi ülkeler yer almıyor.

Seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasında ülkelerde son iki haftada görülen yeni koronavirüs vaka sayısı belirleyici olacak. Ayrıca bu süre içinde vaka sayısındaki eğilim ve her ülkenin pandemiyle nasıl bir mücadele verdiği de rol oynuyor. Buna göre son iki haftada kaydedilen yeni vaka sayısının (AB ortalaması olan) 100 bin kişide 16’dan az olması isteniyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın