Antalya, Gastronominin Yıldızlarına Ev Sahipliği Yapacak!

Antalya Büyükşehir Belediyesinin yerel gıdaya sahip çıkmak, Antalya’nın coğrafi işaretli ürünlerini  ve  mutfağını dünya markası haline getirmek için geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali 1-3 Eylül tarihlerinde ikinci kez kapılarını açacak. ‘Antalya’dan Dünyaya’ mottosuyla gerçekleşecek olan ve dünyaca ünlü şeflerin ağırlanacağı festivalde; sergiler, ürün tanıtımları, workshoplar, paneller, söyleşiler ve yarışmalar düzenlenecek.

 Antalya Büyükşehir Belediyesinin; Antalya’yı gastronominin de başkenti yapma hedefi ile geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin ikincisi 1-3 Eylül tarihleri arasında Karaalioğlu Parkı’nda yapılacak. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından konukların ağırlanacağı festival, pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu pek çok başarılı ismi Antalya’da buluşturacak olan festivalde; sergiler, coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı, workshoplar, paneller, söyleşiler ve yarışmalar düzenlenecek.

Uluslararası FoodFest Antalya Gastronomi Festivali 1-3 Eylül’de

Antalya Büyükşehir Belediyesinin; Antalya’yı gastronominin de başkenti yapma hedefi ile geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin ikincisi 1-3 Eylül tarihleri arasında Karaalioğlu Parkı’nda yapılacak.Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından konukların ağırlanacağı festival, pek çok etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Aralarında Michelin yıldızlı şeflerin de olduğu pek çok başarılı ismi Antalya’da buluşturacak olan festivalde; sergiler, coğrafi işaretli ürünlerin tanıtımı, workshoplar, paneller, söyleşiler ve yarışmalar düzenlenecek.

Dünyaca Ünlü Şefler Antalya’da Buluşuyor

Söyleşiler ve workshoplarda; Marc Segarra, Yoshizumi Nagaya, Ernesto Ventos, Juanjo Losada, Claudio Chinali, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Danilo Zanna, Arda Türkmen, Cüneyt Asan, Rafet İnce, Mehmet Özer, Aykut Üner,Mevlüt Özkaya, Serkan Aksoy, Ömür Akkor gibi dünyaca ünlü birçok şef ve gastronominin başarılı isimleri yer alacak.

Depremden Etkilenen Şehirlerimiz İçin Dayanışma Mutfağı Kurulacak

Festivalde ayrıca, deprem felaketinden etkilenen şehirlerimizin ünlü mekanları ile tadım aktivitelerinin gerçekleştirileceği ‘Dayanışma Mutfağı’ kurulacak.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Antalya’nın Yerel Ürünleri ve Yemekleri Eşsiz Bir Hazine

Festivalin tanıtım toplantısında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek “Göreve geldiğimizde, cennet güzellikleriyle turizmin başkenti olan ‘Antalya’mızı kültür-sanatın, tarımın ve gastronominin de başkenti yapacağız’ demiştik. Bu güzel şehrin sahip olduğu değerleri dünyaya tanıtmak; onları, var olan güzelliklerini koruyarak geliştirmek, büyütmek ve ileriye taşımak için durmaksızın çalıştık ve verdiğimiz sözleri bir gün bile unutmadık. İşte bu düşünceler ışığında, şehrimizi gastronominin de başkenti yapma hedefi ile geçtiğimiz yıl, Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’ni hayata geçirdik. Güzellikleri ile dünyayı kendine hayran bırakan şehrimizin lezzetlerini de dünya markası haline getirmek için önemli bir adım attık. Çünkü güzel Antalya’mızın zengin mutfağı, bunu fazlasıyla hak ediyordu” dedi. Antalya’nın yerel ürünlerinin ve yemeklerinin eşsiz bir hazine olduğunu ifade eden Başkan Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak bu muhteşem hazineyi dünyaya tanıtırken, aynı zamanda korumak ve geleceğe de miras bırakmak istediklerini dile getirdi.

Başkan Muhittin Böcek’in konuşmasının ardından festivalin içerik direktörü Gökmen Sözen, organizasyona dair basın mensuplarına sunum gerçekleştirdi. Toplantıya  Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri  ve Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Ahmet Öztürk, Türkiye Otelciler Federasyonu(TÜROFED) Başkanı Erkan Yağcı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği(AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, Antalya Ticaret Borsası  (ATB) Başkan Yardımcısı Halil Bülbül, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı  (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Antalya İl Tarım Orman Müdürü Gökhan Karaca, Antalya Gastronomi Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği üyesi Mehmet Akdağ ve çok sayıda gazeteci de katıldı. Katılımcılar toplantının ardından yöresel ürünlerin sergilendiği stantları ziyaret etti ve Başkan Muhittin Böcek ile Şef Arda Türkmen, Antalya’nın coğrafi işaretli ürünü olan susamın hikayesini anlatarak piyaz, kabak tatlısı ve hibeş yaptılar.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın