Altınmarka Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berna Öztürk Ekşi: “HoReCa’da müşteri odaklı firmalar kazanacak”

Altınmarka Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Berna Öztürk Ekşi, Gündem Değerlendirmeleri’nde koronavirüs salgını ve etkilerinden söz etti. Tüm sektörün kolektif bir çalışma yürütmesi gerektiğinin altını çizen Ekşi, “Markalar birbirini destekleyerek ayakta kalacaktır” dedi.

Krizden ve krizin yansımalarından söz eden Berna Öztürk Ekşi, vakaların görüldüğü ilk günden itibaren acil bir toplantı kararı aldıklarını ve Altınmarka olarak krize hazırlıklı yakalandıklarını ifade ediyor. Hızlı bir şekilde home office’e geçtiklerini de belirterek, “Altınmarka tarafında teknoloji ve home office anlamında bir sıkıntı yaşamadık. Üretim devam ediyor. 8 fabrikamız var ve hepsi için birinci kuralımız hijyen. Hijyen konusunda normalde de çok ciddi kurallarımız olduğu için hiç zorlanmadık. Bununla birlikte servis sayısını artırıp, servisteki insan sayısını azalttık, gruplu çalışmalar ve düzenli solüsyon dağıtımı gibi ek aksiyonlar aldık. Altınmarka pandemi döneminde de full kapasite üretime devam ediyor. Hem Türkiye’de hem yurt dışında perakende kanalında ciddi artışlar görülmeye devam ediyor” diyor.

“Türkiye’de 8 fabrikamız ile devam ediyoruz”

Altınmarka 82 ülkeye ihracat yapıyor. Global bir firma olarak Bulgaristan’da da bir kakao yatırımlarının olduğunu belirten başarılı isim, “İlerleyen dönemde Bulgaristan’daki fabrikamızda bir çikolata yatırımımız da olacak ve bu fabrikamızdan Avrupa’daki müşterilerimize sevkiyat yapmayı düşünüyoruz ama şu an Türkiye’de 8 fabrikamız ile devam etmekteyiz. Pandemi sürecinin başlarında İhracat bir nebze etkilendi tabii ki. Sınırlarda şoför değişimi gibi unsurlar lojistiğin maliyetini artırdı fakat gıda sektörü genel olarak bu dönemde de hareketli bir sektör olduğundan ve satışlar arttığı için üretimimizi devam ettirdik. Öte yandan pandemiyle alakalı bütün ülkelerde yerel üretimin ne kadar önemli olduğu ve desteklenmesi gerektiği anlaşıldı. Yerel gıda, sanayi ve teknoloji üretiminin değeri arttı. Pandemiyle alakalı bence en önemli analiz bu” ifadelerini kullanıyor.

“Müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz”

Öztürk Ekşi, krizin HoReCa kanalına etkilerinden ve Altınmarka’ya yansımalarından da söz ediyor. Bu kanalda işlerin yavaşladığını belirten deneyimli isim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Biz şanslı bir firmayız. Farklı bir satış stratejimiz ve çok çeşitli bir müşteri ağımız var. Tabii ki HoReCa özelinde bu krizden hiç etkilenmedik diyemeyiz ama olabildiğince az etkilendik. Online satış yapan birçok müşterimiz ve bayilerimiz var bunun dışında perakendeye üretim yapan müşteri portföyümüz ile devam ediyoruz bu sürece. İleriki dönemde yeni bir dalga olmazsa sektörün çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Bir şekilde sektör devam etmeli, ekonomi daha fazla zarar görmemeli. HoReCa’da kazanacak firmaların daha müşteri odaklı firmalar olacağını düşünüyorum. Altınmarka olarak her zaman müşteri odaklı olduk ve başarımızın temellerini sevgili müşterilerimiz ile oluşturduk. Müşterinin talebini tam olarak anladığınızda ve aynı dili konuştuğunuzda zaten başarının gelmemesi mümkün değil. Pandemi döneminde de müşterilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Altınmarka’nın en başından beri hedefi müşterilerimiz için en iyi çikolatayı üretebilmek ve her ihtiyaca uygun çikolata sunabilmekti. Bu nedenle sadece Batı Afrika’dan ana hasat kakao tanelerini getirerek en iyi çikolatayı üretmeye çalışıyoruz. Pandemi sürecinde daha fiyat odaklı satın alma davranışı bekliyoruz ve bu nedenle kokoline yönelme olacağını düşünüyoruz. Ürün gamımızda tabii ki Kokolin çeşitlerimiz de bulunuyor ama biz Altınmarka olarak bu süreçte de sektörü yine gerçek çikolata ile beslemeyi arzu ediyoruz. 2005’ten beri hem bize yakışanın bu olduğu için hem de halkımızın gerçek çikolata yemesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Çikolatanın hak ettiği yere gelmesi için bu yola çıktık ve ‘Made in chocolate’ mottomuz ile bu idealimizde ilerliyoruz. Made in Chocolate = Altınmarka ile çıkışımızın amacını şu şekilde anlatıyoruz; çikolata belki de dünyanın en evrensel hale gelmiş yiyeceği, keyif ve sağlık kaynağı. Çikolatanın büyüsü bütün dünyayı sarmış durumda. Kaynağı neresi olursa olsun, çikolata yüzlerce hikayesiyle, binlerce çeşidiyle, milyonlarca seveniyle artık bir dünya değeri. Biz Altınmarka’da, çikolatayı hayat kaynağımız olarak görüyoruz. Var olma sebebimiz, yaşam sevincimiz… Damarlarımızda çikolata dolaşıyor desek abartmış olmayız. En iyi çikolatayı üretmek için çalışıyoruz. Çikolatanın haklı değerini yükseltmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Derdimiz, tasamız, mutluluğumuz çikolata bizim. Kendimize çikolatadan bir dünya yarattık. Yerimiz yurdumuz, çikolata bizim. Sanki sonsuz bir ülke gibi, ucu bucağı olmayan yaşam alanımız, sınırları olmayan vatanımız gibi…İşte bu nedenlerle biz, Altınmarka için Made in Chocolate diyoruz.”

“Çikolatadan yarattığımız bu dünyanın, bu tatlı ülkenin hem yurttaşıyız, hem lideriyiz”

Berna Öztürk Ekşi, bundan sonraki süreçte sektör bazında yeni normaller üzerine de açıklamalarda bulunuyor. Pazarlamada 4P kuralında, daha ürün ve fiyat odaklı gidildiğini bundan sonraki süreçte tüketicilerin bununla yetinmeyeceklerini ifade ederek, 4 C’nin yani müşteri merkezli bir yapının geleceğini vurguluyor. “İnsanlar aslında normal olanın bu olduğunu anlayacaklar” diyen Ekşi, “Teknoloji hayatımızda çok farklı bir noktaya geldi. Hijyen de keza çok önemli. Raflarda ürünlerimiz var ve insanlar burada da bazı yenilikler isteyecekler. Belki çift ambalajlı ürünler olacak. Direkt dış ambalajı atıp yıkamadan kullanabileceğiz. Belki bir kutu içerisinde daha şık bir ambalajla tüketiciye ulaşılacağız. Öte yandan yeni reçeteler üzerinde çalışıyoruz. Bu yeni reçetelerle birlikte daha sağlıklı bir kategori yaratacağız ve mevcut reçetelerle de kullanabilecek ürünleri HoReCa sektörüne vereceğiz ve desteğimiz sonsuz olacak. Altınmarka olarak yıllardır stratejimiz müşteri odaklı çalışmak. 2012 senesinde Avrupa’nın en iyi fabrikası seçilen fabrikalarımızın kapılarını tüm müşterilerimize sonuna kadar açmış şekilde çalışıyoruz. Devasa fabrikalarımızda müşterilerimiz ile kol kola çalışıp ihtiyaçlarına uygun reçeteleri beraber geliştirip, kendilerine çekirdekten çikolataya muazzam bir deneyim sunuyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Sektörün desteklenmesi lazım”

Başarılı isim ikinci bir dalga olmazsa Haziran’dan sonrası için umutlu. Eylül’den sonra her şeyin normale döneceğini ve Altınmarka olarak aşamalı bir strateji sürdüreceklerinin altını çiziyor.  Taleplerin neler olduğuyla ilgili detaylı bir analiz yapacaklarını belirten Berna Öztürk Ekşi sözlerini şöyle sonlandırıyor: “Ürünlerde standart sağlanacak. Sektörde farklı ihtiyacı olan firmalara farklı ürünler vereceğiz. Öte yandan vadelerin de yapılanması gerekiyor çünkü sektörün desteklenmesi lazım. Bu dönemi birlikte atlamalıyız. Vadeler konusunda tek firmanın yapacağı çalışmalar yeterli olmayacaktır. Tüm sektörün kolektif çalıştığı bir dönem olması gerektiğini düşünüyorum. Biz kendi adımıza bu konu hakkında çalışıyoruz ve ilerde yaşayacağımız sorunların farkındayız. Markalarında ayakta kalması lazım. Zincirin bir tanesinin kopması diğer halkaları da etkileyecektir. Markalar birbirini destekleyerek ayakta kalacaktır.”

Sosyal Medya'da Paylaşın