Alain Ducasse, yeni antivirüs hava sistemi ile hijyende yeni bir dönem başlatıyor!

Dünyaca ünlü 3 Michelin yıldızlı şef Alain Ducasse, Fransa’daki restoranı Allard’a, koronavirüs sonrası misafirlerinin ve çalışanlarının sağlığı için antivirüs havalandırma sistemi kurdu.

İkonik Fransız şef Ducasse, Paris’te yer alan en küçük restoranı Allard’da kurdurduğu havalandırma sistemi ile sosyal mesafe sınırlamasının üstesinden farklı bir yöntem ile gelmeyi hedefliyor. Tasarımcı Patrick Jouin, mimar Arnaud Delloye ve uzman bir takım tarafından 50 bin Euro’ya icat edilen havalandırma sisteminde virüsün havadan bulaşma riskini azaltmak için hastane teknolojisi kullanıldı.

The New York Times’da yer alan habere göre, Mart ayında kapanan, Paris’in geleneksel ve küçük restoranı Allard, bu yeni sistem ile geçtiğimiz hafta %80 kapasite ile misafirlerini ağırlamaya başladı. Ducasse, Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Bu, Paris’teki en küçük restoranlardan biri ve bu yüzden bu sistemi burada yaratmaya karar verdik, çünkü sosyal mesafeler burada kapasiteyi neredeyse imkânsız hale getirecek” dedi.

Hastanelerde kullanılan yüksek teknolojili hava filtrasyon cihazlarını kullanan ekip, hava parçacıklarının hızını 20 kez yavaşlatmak için bir metal boru, filtre ve difüzör sistemi tasarladı. Sağlanan yavaşlık sayesinde virüsün diğer masaya bulaşmadan emilimi sağlanabilecek. Ducasse yaptığı açıklamada, “Bu yeni sistemle, her masanın havası bir ameliyathanede olduğu gibi olacak” diyerek proje başarılı olursa bu sistemi küresel boyutta kullanmayı hedeflediğini açıkladı.

Sosyal Medya'da Paylaşın