35 bin çalışanıyla hizmet veren TAV Havalimanları Holding: “Hiçbir personelimizi işten çıkarmayacağız”

Koronavirüs salgını yeme-içme sektörünün yanı sıra havacılık sektörünü de etkiledi. İlk günden bu yana uçuşlar dururken havalimanları da kapılarını kapattı. Sahip olduğu bilgi birikimi, yüksek nitelikli insan kaynağı ve ileri teknolojisiyle hem havalimanı yapım projelerinde hem de havalimanı işletmeciliğinde, 30 ülkede tam 100 havalimanında hizmet veren TAV Holding İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ise gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 35 bin çalışanıyla hizmet verdiklerini dile getiren Sani Şener, 9 personeline koronavirüs teşhisi konulduğunu, 6’sının ise Türkiye’de bulunduğunu ifade etti. Salgından en çok etkilenen sektörlerden birinin de havalimanları olduğunu dile getiren başarılı isim şu açıklamalarda bulundu:  “Çok ciddi raporlar ve şöyle rakamlar var: Eğer bu kriz V şeklinde dönerse, yani 15 Mayıs’ta az da olsa yolculu uçuşlar başlarsa, havayolları 401 milyon yolcu kaybediyor. Bunun karşılığı da 88 milyar dolarlık gelir kaybı. Eğer yolculu uçuşlar 30 Haziran’da başlarsa yolcu kaybı 500 milyonu aşıyor ve  kayıp 106 milyar dolar. Havalimanlarının kaybı ise 46 milyar dolara ulaşıyor” diye konuştu.

“Geri dönüşün 1-2 ayda olacağına inanıyoruz”

Habertürk’e yaptığı açıklamalarda 2000 yılından bu yana ciddi krizlerle karşı karşıya kaldıklarını da sözlerine ekleyen Şener, işçi çıkarmaktan yana olmadıklarını bildirerek, geri dönüşün hızlı şekilde 1-2 ayda olacağını çünkü insanların uçmak zorunda olduğunu belirtti. Kısa Çalışma Ödeneği’nin kendilerine katkı sağladığını da ifade eden Sani Şener sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine insanlar uçacak. Dijital teknolojiler daha fazla kullanılacak. Biz de geleceği iyi bir şekilde tahmin etmeye çalışıyoruz. Dijitalizasyonun, yapay zekânın havalimanlarında daha fazla kullanılacağına inanıyorum. Gelecekte insanla yapay zekâyı birlikte çalıştırabilmek çok önemli olacak.”

Öte yandan Holding sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklama ile hiç kimseyi işten çıkarmayacağını duyurdu:

“TAV Havalimanları olarak, 20 yıldan bu yana var olduğumuz her alanda en iyi hizmeti sunmak, iyi bir ülke temsilciliği yapmak üzere çalışıyoruz. COVID-19 salgının ortaya çıktığı andan itibaren, faaliyet gösterdiğimiz tüm coğrafyalarda çalışanlarımızı, yolcularımızı korumak ve içinde bulunduğumuz topluma fayda sunmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan Milli Dayanışa Kampanyası’na 1 milyon TL katkı sağlıyoruz. Ayrıca İstanbul Üniversitesi ve Bezmi Alem Üniversitesi tıp fakültelerine destek veriyoruz. Bu süreçte, 35 bin çalışanımızdan hiç kimseyi işten çıkarmayacağımızı açıklamış bulunuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın