3 Michelin yıldızlı şef Rasmus Kofoed, restoranı Geranium ve yeni projesi ile birlikte geri dönüyor

3 Michelin yıldızlı Geranium’un başarılı şefi Rasmus Kofoed, aynı kalite ve ek sağlık önlemleri beraberinde restoranı Geranium’u ve iş ortağı Søren Ledet’le birlikte hayata geçirdiği bitki bazlı yeni restoranı Angelika’nın açılışını duyurdu.

Mart ayında Danimarka hükümetinin restoranları kapama kararından önce gönüllü olarak Geranium’u kapatan Kofoed ve Ledet, yeni hizmet ve sağlık anlayışı ile birlikte yeni restoranları Angelika ile sektöre “merhaba” diyor. Hükümetin çalışanlarının maaşlarının %75’ini ve kirasının açıklanmayan bir kısmını ödemesiyle birlikte restoranını tekrar açma konusunda bir korkusu olmadığını söyleyen şef, restoranı açtıktan sonra nasıl ilerleneceği konusunda endişe duyduğunu belirtti. Hükümetin destekleri hakkında “Bu sadece açılıncaya kadar olur, ondan sonra kendi başınasın” açıklamasında bulunan Kofoed, “Restoranda kaç müşterinin olacağını merak ediyorum çünkü normalde bu zamanda turistlerle tamamen rezerve edilmiş oluyoruz” dedi.

Devletin pandemi sonrası restoran, bar ve cafe’lere getirdiği misafirler arası 1 metre mesafe ve temizlik protokolleri gibi önlemlere Geranium restoranı mevcut yapılandırması sayesinde rahatça uyum sağlayacaktır. Ancak Geranium’un en etkileyici sunum özelliklerinden masada yemek pişirme veya masa yanında duran sos gibi ürünler, getirilen önlemler ile kaldırılacak. Çalışanlar için özel bir banyo yaptıran Kofoed ve Ledet, çalışanların düzenli sağlık kontrollerini gerçekleştirecek ancak çalışanlar maske takmayacak. “Maske takılan bir restorana gitmek istemiyorum çünkü oraya rahatlamak için gidiyorum. Eczaneyi veya hastaneyi hatırlatmak istemiyoruz” diyen Kofoed, “Hükümetin kısıtlamalarını uyguluyoruz ve bunu yapmamız gerektiğini söylemiyorlar” açıklamasıyla kurallara tamamen uyduğunu belirtti.

Robb Report’ta yer alan habere göre, Kofoed ve Ledet’in müşterileri tekrar restoranlara getirme planlarından diğeri ise Geranium ile aynı katta olan Inspiration Kitchen’ı 30 kişilik, bitki bazlı yemek sunacak olan Angelika restoranına dönüştürmek olacak. Kofoed’in vejetaryen olan annesinin adını alacak olan restoran, kızarmış kabak çekirdeği ile kremalı tereyağlı fasulye gibi aile tarzında yemekler servis edecek. Kofoed, “Beş ay önce bitki temelli bir diyete başladım ve harika hissettiriyor. İnsanlara evde sağlıklı, bitki bazlı yiyecekler pişirmeyi öğretmek için ilham aldım, bu yüzden Angelika’nın misyonu bu ama aynı zamanda çalışanların sürekliliğini sağlamak, aksi takdirde gitmelerine izin vermek zorundayım ve bunu yapmak istemiyorum. Ben de onları nasıl tutabileceğimizi, ilham alabileceğimizi ve başka insanlara da ilham verebileceğimizi düşündüm” diyor.

Uzun zamandır Angelika gibi bir restoranı açmak istediğini söyleyen Kofoed, uzun zamandır böyle bir proje için beklediğini ancak bir türlü vakit bulamadığını belirtti. Kofoed, “Bir virüs, dünyadaki her şeyi kapatabilir ve sizi izole ederek sizden her şeyi uzaklaştırabilir, sizin doğanız ve aileniz dışında ve bu sizi yaşayabileceğiniz en iyi hayatı yaşamaya teşvik eder. Bu yüzden bu zamanı yapıcı ve yaratıcı bir şeye dönüştürmek istedim” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın