Yerel Tohum Buluşmaları ile ata tohumlarımız tekrar sofralarımıza geliyor

TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, çiftçilerden sağlanan ata tohumlarının Polatlı Tarım İşletmesi’nde toprakla buluşarak Yerel Tohum Buluşmaları’nın ilerlediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Yerel Tohum Buluşmaları kapsamında; TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece, çiftçilerden temin ettiği 1331 ata tohum fidesinin dikildiğini açıkladı. Toplanan domates, salatalık, biber, patlıcan, kavun ve karpuz ve daha birçok ata tohumlarının yarısını Karacabey Tarım İşletmesi’nde fide haline getirildi ve ardından Polatlı Tarım İşletmesi’nde 3 dönümlük araziye dikildi.

TRT’de yer alan habere göre, toplanan tohumların diğer yarısının da Tohum Gen Bankası’nda güvene alındığı belirtildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ata yadigarı yerel tohumların hem koruma altına alındığını hem de çoğaltılarak ekiminin yapıldığını, böylece unutulmaz lezzetlerin yeniden sofralara ulaştığını söyledi. Çoğaltımı yapılan tohumluklardan elde edilen fidelerin TİGEM’e bağlı işletmelerde ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla sözleşmeli üreticilere ulaştırıldığına işaret eden Pakdemirli, “Bu ürünlerin arasında Kandıra’nın sivri biberinden Samsun’un köy salatalığına, Çorum’un 10 dilim kavunundan Ankara-Ayaş’ın beyaz bodur domatesine kadar birçok çeşit bulunuyor. Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla çiftçiler tarafından üretilen marul, lahana, turp ve karalahana gibi kışlık sebzeler marketlere teslim edildi. TİGEM’e bağlı işletmelerde ise fasulye, barbunya, kabak, domates, biber, patlıcan, hıyar, kavun ve karpuz fidelerinin dikimi yapıldı. Ayrıca, karpuz ve kavun fideleri ile diğer yazlık sebzelerin fideleri mahsul amacıyla Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçilerine teslim edildi. Bu ürünler de kısa bir süre sonra sofralarımıza ulaşmış olacak. Böylece eskinin o unutulmaz lezzetlerine yeniden kavuşmuş olacağız” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın