Yeni olasılıklara açılan kapının hikayesi: Arzak+Arzak

İspanyol gastronomisinin öncülerinden Arzak restoranının arkasındaki hikayeye odaklanan Arzak+Arzak, eşsiz tarifleri ve yaratıcılık sürecinin arkasındaki kişilere odaklanarak okuyucuya yepyeni bir bakış açısı sunuyor.

İlk olarak 2018’de İspanyolca olarak yayımlanan ve 2020 Nisan ayında İngilizce olarak yeniden yayımlanan Arzak + Arzak, Arzak Restaurant’ta çalışan dördüncü nesil olan kızı Elena ile devam eden on yıllık yaratıcı işbirliği de dahil olmak üzere Juan Mari’nin hikayesini anlatıyor. Kapsamlı anlatı metni ve çarpıcı siyah-beyaz portre resimleri ile tanıtım bölümleri, restoran ve mutfağın günlük çalışmalarının yanı sıra yılda 50 yeni yemek üretmek için şefler Xabier Gutiérrez ve Igor Zalakain’in birlikte çalıştığı Arzak ‘laboratuvarının’ devam eden yaratıcı süreçlerinin arka planını açığa çıkarıyor.

Kitapta nasturtium yapraklı çipura ve çıtır çıtır ıstakoz gibi bazı ana akım yemekler olsa da Arzak’ın hikayesi gibi Arzak+Arzak da İspanyol modernist bir yemek kitabıdır. Kitapta yer alan tariflerin çoğu sadece profesyonel bir aşçı ya da çok ciddi bir ev aşçısı tarafından denenebilir ancak restoranda eşsiz bir yemek deneyimi yaşayan kişiler için de güzel bir anı olacaktır. Elena Arzak, kitapta “En büyük zorluğum, insanların tahmin edilemez zevklerini öngörmek ve onların önünde kalmaktır” şeklinde alıntı yapıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın