Yeme-İçme ve Yaşam Tarzı Köşe Yazarı Sermet Severöz: “Turizmde Alaçatı ve Çeşme bu dönemin lideri olacak”

TAV İşletme Hizmetleri İletişim ve Medya İlişkileri Danışmanı & Yeme-İçme ve Yaşam Tarzı Köşe Yazarı Sermet Severöz, koronavirüs gündemine ilişkin FoodinLife’a açıklamalarda bulundu. Yeme içme sektörünün normalleşmeye gideceğini ifade eden Severöz, “Önümüz yaz, daha çok bahçeli teraslı mekânlara gideceğiz” dedi.

Sermet Severöz, salgınla beraber alınacak önlemlerin kaliteyi artıracağı görüşünde. İnsanların eskisi kadar bir yerlere gidemeyeceğini ifade eden Severöz, “Tercih edilen yerler biraz daha pahalı olacak. Bu pahalılığı düşünerek değecek yerlere gideceğiz. Daha programlı gezeceğiz. Öte yandan turizmde Alaçatı ve Çeşme bu dönemin lideri olacak. Çünkü buralardaki tüm yatak kapasitesi, Belek’teki bir otelin tüm yatak kapasitesi kadar. Onlar 10 dönümde sosyalleşiyorlar ancak Alaçatı ve Çeşme büyük bir coğrafya. Türkbükü de keza olumlu yönde etkilenecek” diyor.

“Türkiye’nin yeme içme hayatını sahte buluyorum”

Severöz, yemeğe ve seyahate gitmenin değerinin artacağını söylüyor. “Türkiye’nin yeme içme hayatını sahte buluyorum” diyen başarılı isim, Türkiye’nin dünyaya ve Avrupa’ya göre çok daha dinamik olduğunu fakat içerikte yetersiz olduğunu vurguluyor. İstanbul’un destinasyon olma konusunda da açıklamalarda bulunan Sermet Severöz, “İstanbul destinasyon olamaz. Bu konuda iyimser değilim” diyor.

“Osmanlı mutfağı Türk damak tadına pek uygun değil”

Severöz, “tarladan sofraya” tanımlamasının bir pazarlama stratejisi olduğunu da ifade ederek, “Bu söylemler bir süre daha gündemde olacak. Bu ürünlerin fiyatları çok fazla. Normal gerili olan insanların alacağını düşünmüyorum daha çok trend olarak görüyorum. Öte yandan Osmanlı mutfağına değinecek olursam, Osmanlı mutfağı Türk damak tadına pek uygun değil. Bir kere çok şekerlidir. Biz Anadolu olarak daha çok tuzlu seviyoruz. Diğer yandan Türk mutfağının dünyada tanıtıldığını hiç görmedim. Ama bu konuda Türk Hava Yolları muazzamdır. Mutfağımızı tüm yurtdışı uçuşlarında çok güzel tanıtır. Bütün ecnebi yolcular çok beğeniyorlar” açıklamalarında bulunuyor.

“Şef restoranlarının biraz daha insana dokunmaları lazım”

Sermet Severöz, Türkiye’deki şef restoranlarına da değiniyor. Şeflerin ve şef restoranlarının kendini abarttığını ifade eden deneyimli isim sözlerini şöyle sürdürüyor: “Mesela Roma’da sıfır kasıntı. Bizdeki sorun, ‘bunu mu yapacağım, bunu mu yiyeceğim, adam bana ters mi bakacak vs.’ Şef restoranlarında en çok da garsonların tavırları insanları rahatsız ediyor. Beyaz yakalı turistler gelmiyor artık. Pahalı da değil aslında. Onca rafine yemek yiyorsun. Ama insanı eziyorlar. Biraz daha insana dokunmaları lazım. Fatih restoran muazzam mesela. Ama girenler mahcup mahcup giriyor.”

AVM’lerin gastronomi sektörünü olumsuz etkilediğine de değiniyor Severöz son olarak ise, “Yeme içme yazarı doğru konuşmalı” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın