Yeme-içme sektörünün saat isyanı: Müşteri geldiğinde dükkan kapanacak!

Aylardır müşteri kabul edemeyen restoran, lokanta, kafeterya gibi işletmeler saat 07.00 ile 19.00 arasında yüzde 50 kapasite ile aylar sonra müşterilerine hizmet verebilecek ancak yaklaşık bir senedir kapalı olan alkollü lokanta sahipleri ise saat sınırlamasına tepkili.

Aylardır sadece paket servisle çalışan kafe ve restoranlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından 2 Mart itibariyle yüzde 50 kapasiteyle ve saat 07.00-19.00 arasında müşterilere hizmet vermeye başladı. Birçok işletmenin tamamen kepenklerini kapattığı, birçok işletmenin batma noktasına geldiği şu günlerde esnaf aylardır sesini duyurmaya çalışıyor.

“Zaman bizim sektör için çok önemli”

Sözcü’de yer alan habere göre; konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cevdet Avşar;Biz eğlence sektörüyüz. İnsanlar işten çıkacak, vakit geçirecek, muhabbet edecek, dertleşecek. Biz, onlara hizmet ediyoruz. Sabah saat 07.00’da açıyorum. Saat olarak baktığın zaman uzun ama bize göre uzun değil. Tabi diğer lokantalar için vs. diğer işletmeler için uygun. Ama restoran dediğiniz zaman 17.00’da başlar, 23.00-00.00’da biter. Açılmayı bekliyorduk bu ayın en geç 15’inde falan açılırdık diye bekliyorduk ama bu bizi şoke etti.

Restoranlar olarak şoke etti. Açtım seni ama 19.00’da kapatman lazım. Ben zaten bu saatlerde iş yapıyorum, o saatlerde kazanıyorum. Alkollü restoranlar açılmasaydı daha iyiydi. Okulları açtı, güzel yaptı. Virüs artıyor mu düşüyor mu 10-15 gün sonra ortaya çıkardı. Ondan sonra komple açılsaydı. İnsanları sevindireceğim deyip de ‘Ben açtım’ diyorsun. Benim şimdi yine kiram gelecek. Mal sahibi kirayı bekleyecek benden. Ben para kazanabilecek miyim? Kazanamayacağım. Ama devlet alacağını alacak. Mal sahibi de alacağını alacak. E kim mağdur?

1 yıllık süreci plastik kartla, kredi kartıyla, krediyle geçirdik. Buranın kirası 45 bin lira. Bize destek bin lira veriyor ama daha almadık. Alıp ne yapacağım? O da devlete kalsın. İhtiyaçlarını gidersinler. Sarayın kapısının kolu kırılırsa o bin lirayla o ihtiyaçlarını gidersinler. Stopaj borcum var. Af var mı? Yok. Faiziyle alırım diyor devlet. Bin lira para veriyorsun. Mağdur ediyorsun. Açtım, diyor açmakla bitmiyor. Zaman bizim sektör için çok önemli” diyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın