Yaratıcılıkla zarafeti aynı paydada buluşturan şef: Joanna Artieda

Mesleğe adım attığında sadece 15 yaşında olan Joanna Artieda’nın şansı, çocukluğunu bir aile pastanesinde geçirmesi oluyor. Joanna kariyerine Martín Berasategui ve Pedro Subijana gibi Michelin yıldızlı şeflerin restoranlarında devam ediyor ve çok fazla teknik beceri kazanıyor.

Barcelona’da yer alan Xô-cô-la’nın baş şefi olan Joanna Artieda genç yaşında ulusal ödül almış başarılı bir şef. Pamplona Catering Okulu ve Bask Mutfak Merkezi gibi kurumlarda eğitimini tamamlayan Joanna Artieda, Martin Berasategui ve Pedro Subijana gibi Michelin yıldızlı şeflerin yanında da çalışıyor. 2016 yılında en iyi pasta şefi seçilen Artieda, dünyanın en önemli gastronomi etkinliklerinden olan Madrid Fusion’da iki ayrı final kazanarak kariyeri için büyük bir başarıya imza atıyor.

Tekniği ve bilgiyi birleştiriyor

Başarılı şef daha sonra Fransa’nın en iyi restoranlarından biri olan Bras-Laguiole’deki üç Michelin yıldızlı Michel Bras’in mutfaklarında çalışmak üzere Fransa’ya gidiyor. 2014 yılında ülkesine geri dönmeye karar veren Artieda, İbiza’nın en ünlü restoranı olan La Paloma’nın mutfağında çalışmaya başlıyor. Yaratıcılıkla zarafeti aynı paydada buluşturan usta şef, dikkatli ve titiz çalışmaları sonucu kendi stilini oluşturuyor. Teknik ve bilgiyi birleştirmesi, pastacılık konusunda eşsiz bir şef olmasını sağlıyor. 2017 yılının başında, Pastry Revolution dergisi Artieda’yı “Dünyadaki son trendleri belirleyen son 10” listesine dahil ediyor.

Uluslararası düzeyde dersler veriyor

2017 yılında Chef Gaggan ile birlikte Vivid Cuisine’i açan Joanna Artieda, dünyadaki en iyi gastronomi ve pastacılık kongrelerine (Meksika, İtalya, Paris, Şangay, Türkiye) katılıyor. Başarılı şef, hem kendi ülkesinde hem de dünyadaki birçok farklı okulda profesyoneller için uluslararası düzeyde dersler vermeye devam ediyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın