Van kahvaltısı, Dünya Kahvaltı Günü’ne damga vurdu!

Türkiye’nin geleneksel kahvaltı kültürünün olmazsa olmazı Van kahvaltısı, “Dünya Kahvaltı Günü” etkinlikleri kapsamında sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla dünyaya tanıtıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde yaylalarda yetişen endemik bitkilerin karışımıyla yapılan “otlu peynir”, yüksek rakımlı yaylalardan elde edilen “karakovan balı”, un, tereyağı ve yumurtanın karışımıyla oluşan “murtuğa” ve bölgeye özgü tereyağında kavrulan ve öğütülmüş buğdayla hazırlanan “kavut” gibi 20 çeşit ürünün yer aldığı Van kahvaltısı, 7 Haziran Dünya Kahvaltı Günü’nde tüm dünyaya tanıtıldı.

51 bin 793 kişinin katılımıyla “Dünyanın en kalabalık kahvaltı sofrası” rekorunun kırılmasına öncülük eden Van TSO Van kahvaltısını dünyaya tanıtmak amacıyla başlattığı çalışma sosyal medyada büyük ilgi gördü.

İHA’da yer alan haberde; konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, 7 Haziran Dünya Kahvaltı Günü’nü, Türkiye ve Van için tarihi bir gün olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

“Bu yıl etkinliğimizi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmiş olan insanlarımız ve sağlık çalışanlarımıza atfediyoruz. Bugüne ve bu anlamlı etkinliğimize, özellikle bakıma muhtaç çocuklarımıza yönelik, bir kahvaltı etkinliği ile başladık. Bugün itibariyle de üzerinde uzun zamandır çalıştığımız bu küresel projeyi hayata geçirmek için bir aradayız. Bizim için Van çok önemli kültürel değerlere sahip bir şehir. Bu kültürel değerleri ön plana çıkarmak, dünyayla paylaşmak gayesiyle de bugün Dünya Kahvaltı Günü etkinliğini gerçekleştiriyoruz” dedi.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın