V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi şefler Adana ve Gaziantep’i keşfettiler

30 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlecek olan V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı öncesi dünyaca ünlü şefler ilk önce Adana sonra da Gaziantep’in hem önemli noktalarını hem de yerel lezzetlerini denediler. Öncelikle Tarsus Kubat Paşa Medresesi’nde Mersin Valisi’nin katılımıyla Tarsus’un özel lezzetlerini denediler. Akşam yemeği için de Çapa Restoran’da yemek yiyen şefler özel deniz mahsulleri ve balık çeşitlerini denediler.

İkinci gün Adana şehir turuna çıkan şefler şehrin önemli noktalarını gördükten sonra Yeni Adana Müzesi’ni gezdiler ve şalgam imalatında şalgam yapımını dinlediler. Öğle yemeğinde de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın da katılımıyla Adana’nın özel lezzetlerini denediler. Şefler Yeni Uğur’da da cezerye ve lokum yapımını izleyerek mekandaki lezzetleri denediler ve şef Gert de Mangeleer ustayla birlikte lokum yaptı.

Akşam için de Onbaşılar Kebap’ta yemek yiyen şefler kebap yapım atölyesine katılarak kendi kebaplarını yaptılar ve işin inceliklerini ustalardan öğrendiler.

Üçüncü gün Gaziantep’e geçen şefler Orkide Pastanesi’nde geleneksel Gaziantep kahvaltısı ile kahvaltı yaptılar ve katmerin nasıl hazırlandığını izlediler. Zeugma Müzesi, Almacı Pazarı ve Bakırcılar Çarşını gezen şefler Çelebioğlu Baklava’da baklava yapımını bizzat ustalardan imalathanede öğrendiler ve baklava yapmayı denediler. Mutfak Sanatları Merkezi’ne şef Doğa Çitçi’nin hazırladığı özel Gaziantep lezzetlerini de deneyimleyen şeflere Gaziantep Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ şeflere Gaziantep gastronomisi ile ilgili kitap hediye etti. Akşam için de Hışvahan’a geçen şefler Gaziantep’in özel lezzetlerini deneyerek Gaziantep turunu tamamladılar.

Sosyal Medya'da Paylaşın