Uzun süre bayatlamayan Trabzon ekmeği evden çıkamayanların tercihi oluyor!

Trabzon ekmeği, sokağa çıkma yasağının yaşandığı son günlerde evlerden çıkamayanların tercihi oluyor. Uzun süre bayatlamayan ekmek, oda sıcaklığında 10 gün, buzdolabında ise 1 ay taze kalabiliyor.

 

Trabzon’da yapılış şekli, pişirilmesi, tadı ve uzun süre bayatlamayan özelliğiyle sevenleri tarafından tüketilen Trabzon ekmeği, sokağa çıkma kısıtlamalarında insanların yardımına koşuyor. Trabzon’da fırın işletmeciliği yapan Orhan Sağlam, ekmeğin neredeyse pideden daha çok sattığını ifade ediyor.

 

DHA’da yer alan habere göre; ekmeğe lezzet verenin ekşi maya olduğunu ifade eden Orhan Sağlam sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu ekmeğe lezzet veren ekşi mayasıdır. Ekmeğimiz uzun süre bayatlamadığı gibi, uzun süre lezzetini de kaybetmeyen bir özelliğe sahip. Dünyada eşi benzeri görülmeyen bir lezzet. Uzun süre bayatlamadığı için sokağa çıkma yasaklarında gerekse çok evden dışarı çıkmak istemeyenlerce şu günlerde yoğun talep görüyor. Bu ekmek 1 hafta 10 gün bayatlamaz, gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.”

Sosyal Medya'da Paylaşın