Unilever “İklim ve Doğa Fonu”na 1 milyar Euro kaynak aktaracak!

Unilever, iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına yeni bir yol haritası belirledi. Dünyaca ünlü marka bu kapsamda oluşturulan yeni İklim ve Doğa Fonu’na 1 milyar Euro kaynak aktaracağını açıkladı.

Unilever İklim ve Doğa Fonu’na 1 milyar Euro kaynak aktaracak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Unilever Dünya Başkanı Alan Jope, “Tüm dünya bir yandan Covid-19 salgınının yıkıcı etkileriyle baş etmeye çalışıp bir yandan da eşitsizliklerden kaynaklanan ciddi sorunlarla boğuşurken, iklim değişikliğinin hepimizi tehdit etmeye devam ettiği gerçeğini unutamayız” dedi.

Unilever, iklim değişikliğiyle mücadele etmek, doğayı korumak ve canlandırmak, gelecek nesiller için kaynakları korumak adına yeni adımlar belirledi. Marka iklim değişikliğiyle mücadele etmek adına bir dizi yeni önlem ve taahhüt açıkladı. Şirket bu doğrultuda, 2039 yılına kadar tüm ürünlerinden kaynaklanan emisyonları net olarak sıfırlama sözü verdi.

Ayrıca şirket, yeni nesil çiftçiler ve küçük toprak sahipleriyle birlikte çalışıp onların güçlenmesine yardımcı olacağını, ormanları, toprağı ve biyo-çeşitliliği korumak ve zarar görenleri eski haline getirmek için de programlar yürüteceği açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, bu adımları hızlandırmak için Unilever bünyesindeki markalar bir araya gelerek, bu amaçlara yönelik oluşturulan yeni İklim ve Doğa Fonu’na 1 milyar euro kaynak aktaracak.

Habertürk’te yer alan habere göre; bu yatırımın, ağaçlandırma, karbon tutma, yaban hayatının korunması ve suyun korunması gibi konuları kapsayan projeleri önümüzdeki on yıl içinde hayata geçirmek için kullanılacak.

“İklim değişikliğinin hepimizi tehdit ettiği gerçeğini unutamayız”

Unilever Dünya Başkanı Alan Jope, “Tüm dünya bir yandan Covid-19 salgınının yıkıcı etkileriyle baş etmeye çalışıp bir yandan da eşitsizliklerden kaynaklanan ciddi sorunlarla boğuşurken, iklim değişikliğinin hepimizi tehdit etmeye devam ettiği gerçeğini unutamayız. İklim değişikliği, doğanın bozulması, biyo-çeşitliliğin azalması, su kıtlığı gibi sorunlar aslında birbiriyle bağlantılı. Bu sebeple hepsiyle aynı anda mücadele etmeliyiz” açıklamasını yaptı.

“İş dünyasından en büyük beklenti, Büyüme-Çevre-Toplum arasındaki dengeyi gözetmesidir”

Unilever Türkiye ve Ortadoğu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin de Covid sonrası beklenen ekonomik daralma, işsizlik, iklim krizi gibi konuların çözümünde iş dünyasının rolünün daha kritik hale geldiğini belirterek, “İş dünyasından kısa vadede en büyük beklenti, Büyüme-Çevre-Toplum arasındaki dengeyi gözetmesidir. Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı çerçevesinde 10 yıllık deneyimimiz büyüme ve çevresel etki arasındaki bağın birbirinden ayrılabileceğini, şirketin bir yandan kârlı büyürken diğer yandan topluma pozitif fayda sağlayabileceğini gösterdi. Bu iş modelinin kazandıran bir iş modeli olduğunu yatırımcılarımız deneyimledi” dedi.

Sosyal Medya'da Paylaşın