Türkiye’nin önde gelen pastane zincirlerinden Hacı Sayid

Şirinevler’de 20 metrekarelik bir dükkânda lezzet yolculuğunun ilk adımını atan Hacı Sayid, geçen yıllarla birlikte kültürünün değişmez bir parçası olan kalite ve yüksek standartlarıyla tatlı denilince akla ilk gelen destinasyonlardan biri oluyor. Hacı Sayid’in uzun soluklu macerasını, mesleğin tüm inceliklerini genç yaşta öğrenen sahibi Burhan Dinçerler’den dinledik

1960 yılında baklavacı bir ailenin iki erkek çocuğundan biri olarak dünyaya gelen Hacı Sayid’in sahibi Burhan Dinçerler, yıllarca baklavanın asıl vatanı olan topraklarda aile kültürü ile yoğrulduktan sonra genç yaşta başladığı çıraklığı bir adım öteye taşıyarak bir markanın altına imza atıyor. Dinçerler bu başarı hikâyesini şu sözlerle anlatıyor: “1968’de aile mesleğinde çırak olarak çalışmaya başladım ve mesleğin tüm inceliklerini genç yaşta öğrendim. Hacı Sayid markasıyla Şirinevler’deki 20 metrekarelik dükkânımızda sektöre ilk adımımızı attık. Emek verdiğimiz yıllar içerisinde de lezzetimiz ilgi odağı haline geldi.”

Seneler geçtikçe büyüyen Hacı Sayid ailesi…

Gelenekselliği modernize etme yolunda daha önce eşi benzerine rastlanmamış fikirleriyle sektörde devleşen Hacı Sayid, cafe ve restoran kültürünü, geleneksel Türk misafirperverliğini Hacı Sayid markası altında bütünleştiriyor. İlk cafe-restoran konseptli şubesini Gaziosmanpaşa’da açtıktan sonra ürün yelpazelerinin ve şube sayılarının giderek arttığını belirten Dinçerler, “Bugün sayısı 200’ü aşan ürün çeşidi, 10 bin metrekaredeki üretimi, 31 şubesi ve 500’ü aşkın çalışanıyla Hacı Sayid, çırak ruhunu kaybetmeyen profesyonellerle, gerçekçi hayaller kurmaya devam ediyor” ifadelerini kullanıyor.

Baklava ile başlayan yolculukta kaliteyi sürdüren Hacı Sayid

Baklava ile başladığı yolculukta her biri işinin ehli ve alanında en iyi olan ustalar tarafından üretilen ürünleriyle, tatlı denilince akla gelen ilk adreslerden biri olan Hacı Sayid, üretim sürecinde kullandığı özel Gaziantep unu, doğal tereyağı ve özenle seçilmiş ürünlerle kalitenin de adresi oluyor. Baklava dışında pasta ve restoran konseptini de bünyesinde barındıran Hacı Sayid, geniş ürün yelpazesi ile misafirlerine ilk günkü kalite ile hizmet vermeye devam ediyor. Dinçerler, “Tamamı butik ve el işçiliği ile ürettiğimiz hamur, pasta ve sütlü tatlı ürün grubumuzun yanında bütün üretim aşamalarını kendi imalatımızda yaptığımız restoranlarımızdaki yemek çeşitlerimiz ile müşterilerimizi en iyi şekilde ağırlamaya gayret ediyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

Her bir misafir Hacı Sayid ailesinin bir parçası

“Biz her ürettiğimiz ürünü aile bireylerimize yediriyormuş mantığı ile hareket ediyoruz. Eşimize, çocuklarımıza, ailemize layık görmediğimiz hiçbir ürünü müşterilerimize ikram etmeyiz” diyen Dinçerler, kaliteden ödün vermeden Ar-Ge çalışmaları ile ürün çeşitliliğini artırmak ve hizmet kalitesini en üst seviyede tutarak marka kalitesini her geçen gün daha da ileriye taşıdıklarının altını çiziyor.

“Baklava tadında güzel günler dileğiyle…”

“Markamız ve ürünlerimiz ile emeklerimize yakışır şekilde siz kıymetli dostlarımızla, ailemizle birlikte olmaya devam etmek en büyük hedeflerimiz arasındadır” diyen Dinçerler, sözlerini sağlık ve refah içerisinde ve baklava tadında güzel yıllar temenni ederek sonlandırıyor.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın