Türkiye’nin lider markaları Gastromasa’da binlerce davetliyle buluştu

Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, sadece dünyaca ünlü şefleri İstanbul’da ağırlamıyor, aynı zamanda Türkiye’nin lider markalarını aynı platformda buluşturuyor. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte onlarca marka sponsorluğunun yanı sıra 60 marka stantlarıyla binlerce davetliyle bir araya geldi. Ulusal ve uluslararası arenada yarattığı etkiyle dünyada ses getiren ve global düzeyde en önemli gastronomi konferanslarından biri olan Gastromasa, kültürler arasında bir köprü oluşturma misyonuyla her yıl binlerce davetliyi ağırlıyor.

Gastromasa’nın ana mutfak sponsoru olan Öztiryakiler, özel standıyla Haliç Kongre Merkezi’ndeydi. Konferans ile ilgili görüşlerini paylaşan Öztiryakiler Danışman Şefi Hasan Fehmi Peker, “Başladığı zamanlar, özellikle ilk üç Gastromasa’da hep seyirciler arasında dinleme şansım oldu şefleri. Gastromasa bize hep ilham verdi. Yabancı şeflerden çok şey öğrendik. Gökmen Bey, Türk gastronomisine çok büyük katkı sağlıyor. Hem şahsım, hem Öztiryakiler adına kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konferans sponsorlarından İnoksan da, son teknoloji ürünlerini binlerce davetliyle buluşturdu. İnoksan Pazarlama ve Bayi Kanalı Satış Müdürü Sercan Özgür Vural, “Bu etkinlik Türkiye’de yapılan en önemli etkinliklerden biri. Özellikle bu işlerin akademisyeni olabilecek seviyede, dünyaca ünlü, sektöre yön veren şeflerin sunumlarının yapıldığı büyük bir etkinlik. Geleneksel hale geldi. Biz de İnoksan olarak bu etkinlikte her dönem mutlaka oluyoruz. Bu yıl pandemi olmasına rağmen ilgi oldukça yüksek. Bizler mutluyuz. Yönetim kurulumuz da burada. Tam kadro buradayız. Bu etkinliğin süregelen şekilde devam etmesini diliyoruz” dedi.

Rational Türkiye Kurumsal Şefi Melih Kümbüloğlu ise bu yıl iki yeni cihazla Gastromasa’da yer aldıklarını belirtti, “Sözen Organizasyon ile farklı etkinlerde birlikte olmak bizim için çok mutluluk verici. Bugünkü etkinlikte de hem yeni nesil pişiricimizi hem de geçen yılın başında çıkardığımız dünyanın en akıllı fırını ICombi Fırın ile misafirlerimize yeni nesil pişiricilerin nasıl olduğunu göstermeye çalışıyoruz. Fuarın genelinden ve katılımdan oldukça memnunuz. Gastromasa’nın gelecekte de devam etmesini diliyoruz.”

Bitkisel yağ sektöründe 42 yılı geride bırakan; ayçiçek yağlarından zeytinyağlarına, modern margarinlerden pastacılık yağlarına farklı kategorilerdeki ürünleriyle faaliyet gösteren, tüketicileri yenilikçi ürünlerle buluşturup, bu ürünlerle yemek kültürünün de gelişimine katkı sunan Orkide de, Gastromasa’nın katılımcıları arasında yer aldı.

Türkiye’de gastronominin gelişmesine katkı sağlama ve Türk kültürünü dünyaya tanıtma amacıyla düzenlenen konferanstaki standında yeni ayçiçek yağı, yeni margarinleri ve yeni zeytinyağlarını sergiledi. Usla Akademi’den Şef Cenk Akkaya’nın Orkide ürünleriyle dünya mutfağından hazırladığı tariflerin yanı sıra Orkide’nin kızartma şefi Kenan Gün’ün geleneksel lokma tatlısı, Gastromasa katılımcılarından yoğun ilgi gördü.  

“Gastromasa katılımcı markalara da katma değer sağlıyor”

Güral Porselen Kurumsal İletişim Sorumlusu Emre Midilli ise, Gastromasa’yı ülkemizin lokomotif konferanslarından biri olarak değerlendirirken, “Her yıl belirlenen konsept başlığı altında, dünyaca ünlü şeflerden trendleri dinlemek aynı zamanda da Türkiye gastronomi dünyasını da kendilerine tanıtılmasını oldukça kıymetli buluyorum. Karşılıklı bu bilgi aktarımı, süreklilik kazanması neticesinde gelişerek büyümektedir. Katılımcı markalara da katma değer sağlayan Gastromasa konferansı, tek çatı altında yeni ürün koleksiyonlarını hem geleceğin şeflerine hem de profesyonellere tanıtma imkanı sağlamaktadır. Güral Porselen olarak burada olmaktan memnunuz” dedi.

“Yeni ürünlerimizi sunma ve yeni yüzlerle tanışma fırsayı yakalıyoruz”

Gastromasa’nın ülkemizin tanıtımına doğrudan katkı sağladığına inandığını söyleyen Jumbo Müşteri Geliştirme Müdürü Ali Kemal Dirikolu, pandemi sonrası sektörün canlanmasında konferansın önemine dikkat çekti, “Tüm dünyayı olumsuz etkisi altına alan Covid virüsü, sebebi ile başta sosyal hayatımız olmak üzere, sektörümüz oldukça fazla etkilenmiş ve her birimiz için bir daha yaşamak istemeyeceğimiz kötü günler yavaş yavaş geride kaldığına inandığımız bu dönemde, böylesine önemli bir organizasyon ile tüm gastronomi dünyasını bir araya getirdiğiniz için, Gökmen bey ve Gastromasa ekibine çok teşekkür ederiz. Hayatımızdaki bu yeni dönem ile beraber, hepimizin sosyalleşme özgürlüğümüzü tekrar elimize aldığımızı ve bunun keyfini sürdüğümüz yerinde tüketim noktalarında, gözlemlediğimiz kadarı ile muazzam bir iştah ile sektörümüzün hızla büyümekte ve tedarik talepleri ile kapılarımızı çalınmaktadır. Böylesine bir dönemde bizlerinde yeni ürünlerimizi teşhir etme fırsatı yakaladığımız ve yeni yüzlerle tanışma fırsatı yakaladığımız bir organizasyon deneyimi yaşadık. Bir sonraki konferansta, ivmesi her geçen gün artan bu organizasyonda yer almayı umut ediyoruz.”

Konferans sponsorlarından Tellioğlu da tüm ekibiyle konferans alanındaydı. Standı büyük ilgi gören Tellioğlu, en özel ürünlerini davetlilere sundu. Gastromasa’ya ilk kez katılan Gimaş yetkilileri ise, konferansın etkisinin fazlasıyla hissedildiğini anlattı, “Gastromasa’ya bu yıl ilk kez katılma şansımız oldu. Bizim için iyi bir tecrübe olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten yoğun bir ilgi vardı konferansa. Gastronomi doğrudan insanın ruhuna ve zevklerine değen bir alan. Dolayısıyla bu tema altında insanlarla doğrudan etkileşime geçmek kolay ve etkili olabiliyor. Bu yılın bizim için daha çok olan biteni anlama ve organizasyonun ruhunu gözlemleme yılı oldu. Önümüzdeki süreçte daha hazırlıklı ve fuarın ruhuna uygun bir şekilde tekrardan insanlarla buluşmak istiyoruz.”

Kültürler arasında bir köprü oluşturma misyonuyla her yıl farklı temalarla dünyaca ünlü şefleri İstanbul’da buluşturan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, yaklaşık 10.000 kişinin katılımıyla yoğun ilgi gördü. Bu yıl “Tasarım” temasını işleyen konferans, gelecek yıl “Sürdürülebilirlik” temasıyla yine gastronomi dünyasının fikir önderlerini ve dünyaca ünlü markaları bir araya getirecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın