Türkiye’de mor ekmekten sonra bir ilk daha!

Sağlığa birçok faydası bulunan ve Türkiye’de ilk kez üretilen mor ekmeğe şimdi de mor simit eklendi.

Mor ekmek Türkiye’de ilk kez Malatya’da üretilmişti. Rengi ile dikkat çeken mor ekmekten sonra bu kez de Edirne’de simidi üretildi. İstanbul Üniversitesi Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi Kurucusu Prof. Dr. İhsan Kara, özellikle koronavirüs günlerinde en büyük risk grubundaki kronik rahatsızlığı bulunan hastalara mormiksten üretilen ürünlerin iyi geldiğini söyledi.

“Kolay yenebiliyor”

Sabah’ta yer alan habere göre; Mormiks, 12 yıllık çalışma sonucu İstanbul Üniversitesi‘nde üretilen ve başta şeker hastalığı olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilmişti. Mormiksin içinde bulunan polifenoller ve kantosiyeninler sayesinde immün sistemi güçlendirdiğini söyleyen Prof. Dr. Kara şunları söyledi: “Bunların kanıtları var. Laboratuvarımızdaki çalışmalarımız ve dünyanın kanıtları bizi bu hizmeti vermeye yöneltti. Mormiks denilen antosiyoninlerin yani bitki ve sebzelerin çiçeklerinden pigmentlerinden saflaştırdığımız o biyobileşenleri ekmekte, pastada, makarnada çoğu unlu mamulde kullanıyorduk ama simitte kullanılması önemli. Önemi şu; kolay yenebiliyor, taşınabiliyor. Dolayısıyla bizim de simit geleneğimiz var. Hem erişkin insanlarımız için hem de çocuklar için. Rengi nedeniyle eğer ilgiyi çekebilirsek beslenme yönünden yararı olabileceğini düşündük. Burada bu uygulama gördüğüm kadarıyla ilgi çekecek gibi görülüyor. Dilerim başarılı olur.”

“Mor simidi ne kadar yayınlaştırırsak o kadar insan kurtulur”
Prof. Dr. Kara, mor simidi, şeker ve kalp rahatsızlığı gibi kronik hastalığı olan özellikle yüksek risk grubundaki vatandaşlara ulaştırmayı hedeflediklerini belirterek, “Koronavirüs özellikle bu süreçte diyabet gibi kronik hastalığı olan insanları seçti. En büyük ölüm diyabeti olan, kalp damar rahatsızlığı olan yaşı ilerlemiş insanlarda gerçekleşti. Bu hastalıktan onları korumanın yolu da diyabetli insanların sayısını azaltmaktan geçiyor. Diyabetin bütün komplikasyonlarını kullanım süresine bağlı olarak neredeyse kapatıyor, azaltıyor, ortadan kaldırıyor bu ürün. Bunu ne kadar yaygınlaştırabilirsek, hem immün sistemi güçlendirme yönünden hem de diyabetin kendisini ve komplikasyonlarının ortadan kaldırılması yoluyla daha az insanımızı virüse feda edeceğiz diye düşünüyorum” dedi.

Fotoğraf kaynak: Sabah

Sosyal Medya'da Paylaşın