Türkiye’de dijital medya yatırımlarının büyüklüğü 2,9 milyar TL

Danışmanlık şirketi Deloitte’un Reklamcılar Derneği ile düzenli olarak yayımladığı  “Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları” raporunun 2019 verileri bu yılın mart ayında açıklandı. Buna göre Türkiye’de dijital medya yatırımlarının büyüklüğü 2019 yılında 2,94 milyar TL’ye ulaştı. Bu, toplam medya yatırımının üçte birine denk geliyor.

Türkiye’de çok daha büyük olmasına rağmen tam olarak ölçümlenemediği aktarılan dijital medya yatırımları; gösterim veya tıklama bazlı banner, video ve ses reklamları, ücretli ‘native’ reklamlar (marka mesajını, farklı mecralarda tüketicinin okuma/izleme akışını bölmeden sunan tüm ücretli reklamlar), arama motoru reklamları ve ilanlar içeriyor.

Türkiye’de sosyal medya yatırımları ise 2019 yılında bir önceki yıla göre yüzde 46,7 yükselerek 603 milyon TL oldu.

Dijital medya yatırımlarının beşte birini sosyal medya yatırımları oluşturuyor.

Küresel olarak dijital medya yatırımları ise toplam medya yatırımlarının yarısına ulaşmış vaziyette.

Pazarlama iletişimi dergisi MediaCat’in Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, dijital medya yatırımlarının payının önümüzdeki dönemde özellikle koronavirüs krizinin etkisiyle artacağı görüşünde.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Özkan, pandemi ile beraber insanların haber kaynaklarının ilk sırasına Twitter’ın yerleştiğini, ardından YouTube, sonra da haber siteleri, televizyon kanalları ve yazılı basının geldiğini aktarıyor.

Bu durumdan reklam ve medya yatırımlarının da etkileneceğini belirten Özkan, “Henüz yeni veriler açıklanmamış olsa da geçtiğimiz yıl ikinci sırada olan dijital medya yatırımlarının bu yılın ilk yarısında televizyonu geride bıraktığı tahmin ediliyor.” açıklamasını yapıyor.

Özkan’ın pandemiyle beraber dijital ekonominin ne kadar büyüdüğüne dair paylaştığı diğer veriler ise şöyle:

  • Mart 2020’den önce yüzde 6 ile 10 arasında değişen dijital teknoloji kullanımı 3 ayda yüzde 43’lere ulaştı.
  • Online alışverişte ilk kez kullanılan kredi kartı sayısı 2,5-3 milyonu geçti. Dijitalden alışveriş yapanların oranı 2,5 kat büyüdü.

3,5 milyar dolar: İnternet erişiminden sağlanan gelir

Danışmanlık şirketi PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) Türkiye’deki dijital medya ve eğlence sektörünün büyüklüğüne dair paylaştığı veriler de yine çok çarpıcı.

PwC’nin “Küresel Eğlence ve Medyaya Bakış 2017-2021 Raporu”na göre Türkiye’de internet erişiminden sağlanan toplam gelir 3,5 milyar dolar büyüklüğe ulaştı.

Türkiye’de eğlence ve medya sektörünün 2021’e kadar yıllık ortalama büyüme oranının ise yüzde 6,6 olması bekleniyor.

Türkiye’de 2018’de 530 milyon dolar olan toplam internet reklamcılığı gelirlerinin 2023’de 711 milyon dolara yükseleceği tahmin ediliyor.

OTT (Over-the-top – internet üzerinden video içerik sağlayıcılar) medya servisleri video gelirlerinin %12,8 bileşik yıllık büyüme oranı ile 2018’de 159 milyon dolardan 2023’de 291 milyon dolara yükselmesi öngörülüyor.

 

 

Sosyal Medya'da Paylaşın