TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl: Kredi desteği tüm restoranlara verilsin

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz gün Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan işletme belgeli restoranlar ve cafe’ler için Ziraat Bankası’yla bir kredi çalışması yaptıklarını ve bu işletmelere 20 milyona kadar kredi desteğinde bulunulacağını belirtmişti.

Konuyla ilgili açıklama yapan TÜRES Genel Başkanı Ramazan Bingöl, Ziraat Bankası’nın turistik restoran ve işletmelere sağladığı kredinin sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı belgeli değil, sektörde faaliyet gösteren tüm restoran ve cafe’lere verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yaptığı yazılı açıklamada, Ziraat Bankası’nın turistik restoran ve işletmelere düşük oranlı kredi sağlayacağını duyurduğunu anımsatarak, bu destekten, sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan verilen turizm işletme belgesine sahip olanların faydalanabileceğini anlattı.

Bakanlık ile Ziraat Bankası iş birliğinin sektör adına güzel bir gelişme olduğunu aktaran Bingöl, salgın sürecinden en çok yeme-içme sektörünün etkilendiğini, söz konusu desteğin esnafa rahat bir nefes aldıracağını vurguladı.

Bingöl yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak bu krediden salgın sürecinden en çok etkilenen sektörümüzde faaliyet gösteren tüm restoran ve cafe’ler faydalanmalı. Turizm işletme belgeli yerlerin sayısı sektörün yüzde 5’i bile değil. Bu nedenle söz konusu iş birliğine turizm belgeli olmayan yerlerin de dahil edilmesi ve krediden faydalandırılması gerekir. Ziraat Bankası’nın bu kredisinin turizm işletme belgesi olmayan restoran, lokanta ve cafe’lere de verilmesi hususunda Hazine ve Maliye Bakanımız Albayrak’ın desteklerini bekliyoruz. Ayrıca bir diğer konu da turizme bütün işletmeler hizmet ederken, turizm işletme belgesi olan ve olmayan yerler arasında bir ayrım olmasıdır. Artık bu kavram kargaşası da bir an önce bitmeli ve ikilik oluşturan bu durum son bulmalı.”

Sosyal Medya'da Paylaşın