TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl: “Restoranların acilen paket servise ve e-ticarete dönmeleri gerekiyor”

Geçtiğimiz gün açıklanan pandemi kısıtlamalarından en çok etkileneceklerin başında yeme içme sektörü geliyor. Türkiye’deki restoranların sadece yüzde 35’inde paket servis hizmeti bulunurken ertelenen vergi ve kredi ödemeleri de kapıya geldi. Yeme içme sektörü koronavirüste ikinci dalgaya çok kötü yakalandı…

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlara göre; restoran, lokanta, pastane, cafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis ve gel-al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Saat 20.00’dan sonra ise gel-al hizmeti olmayacak sadece telefonla ya da online sipariş hizmeti verilebilecek.

Sözcü’de yer alan habere göre; Haziran ayında atılan yeni normalleşme adımları kapsamında, belini yeni yeni doğrultmaya çalışan esnaf, son kısıtlamaların ardından kara kara düşünmeye başladı. Sözcü’ye konuşan restoran sahipleri çok zor durumda olduklarının altını çizerek destek istedi.

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği Genel Başkanı Ramazan Bingöl, yaptığı açıklamada restoranları e-ticaret modellerine yönelmeye davet etti. “Şu anda pandemi daha da yükseldi ve restoranların acilen hem paket servise hem de e-ticarete dönmeleri gerekiyor” diyen Bingöl, “Ellerindeki doğal ürünleri de bu sanal pazara sokmaları gerekiyor. Paket serviste üyelerden alınan yüksek komisyonlar nedeniyle sıkıntılar yaşandığını da biliyoruz. Her esnafın paket servis durumu yok” diye konuştu.

Sosyal Medya'da Paylaşın