Dünyanın uzak bir köşesinde gerçek bir İskandinav deneyimi: Koks Restaurant

Danimarka’ya ait bir takımada olan Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki Faroe Adaları’nda bulunan Koks Restaurant, muhtemelen dünyanın en uzak konumundaki Michelin yıldızlı restoranı. Eşsiz İskandinav yemeklerini misafirleriyle buluşturan Koks Restaurant; kurutma, fermantasyon, tuzlama ve tütsüleme gibi eski pişirme teknikleri ile misafirlerine özel bir deneyim yaşatıyor.

Faroe gastronomisini en üst düzeyde deneyimlemek istiyorsanız, 2017 yılında Michelin yıldızı alan ilk Faroe restoranı olan KOKS restoranda yemek yeme deneyiminin tadını çıkarmalısınız. En maceracı damak tadına bile meydan okuyan fermente kuzu donyağı gibi lezzetleri tatmak için dünyanın bir ucuna seyahat eden yemek severlerin beklentileri kesinlikle en yüksek düzeyde karşılanıyor.

Yerel ürünlerin en lezzetli hali

Faroe Adaları’nın en taze yerel ürünlerini kullanan Koks, dağ eteklerinde serbestçe otlayan koyunlar, Atlantik’in ilahi suyundan gelen en yüksek kalitedeki deniz ürünleri ve fulmar gibi yabani kuşlar menünün odak noktasını oluşturuyor. Misafirlerine gerçek bir İskandinav mutfak deneyimi yaşatan Koks; tuzlama, kurutma ve fermantasyon gibi geleneksel Faroe yemek pişirme yöntemini kullanıyor.

Ödüllerle taçlandırılmış İskandinav lezzetleri

Torshavn yakınlarındaki Kirkjubøur köyünde yer alan restoran, 2015 yılında yılın İskandinav restoranı olarak ödüllendirildi ve nihai gastronomik deneyimin kanıtı olarak ise 2017’de Michelin yıldızı ile taçlandırıldı. Pek çok ödül ile taçlandırılmış bir lezzet destinasyonu olan Koks, yabani fermente edilmiş kuzu eti, jilet wellington ve lahana püresiyle ve yosun suyu ile servis edilen soğuk sulardan toplanmış maun istiridyesi gibi eşsiz lezzetleri ile misafirlerine özel bir deneyim yaşatıyor.

Sosyal Medya'da Paylaşın