Tatil rezervasyonlarında sürpriz artış!

Koronavirüs salgınıyla beraber küresel bir krizle karşı karıya kalan ülkeler belirledikleri kurallarla şimdilik normalleşme sürecine geçiş yapıyor. Krizin etkilerinin en çok hissedildiği turizm dünyasında ise sezon düşüş haberleri peş peşe gelirken pazar araştırması firması AirDNA’in hazırladığı yeni bir rapora göre, küresel tatil rezervasyonları, 5 Nisan ile 18 Mayıs tarihleri arasında %127 arttı ve neredeyse salgın öncesindeki seviyelere ulaştı.

Turizm sektörünün zor bir dönemden geçtiği şu günlerde yapılan bir araştırma kürsel tatil rezervasyonlarının zirveye çıktığını gösteriyor. Söz konusu raporda, karantina uygulamalarının küresel seyahati durma noktasına getirdiği belirtildi. Ve buna göre 5 Nisan haftasında toplam rezervasyon sayısı 916 bine düştü ve bundan sadece altı hafta sonra, ülkelerin attıkları normalleşme adımlarıyla beraber bu sayı yaklaşık 2,1 milyona yükseldi.

Pazarlamasyon’da yer alan habere göre; yaz rezervasyonları, hâlâ geçen yılki seviyesinden çok daha geride. Ancak AirDNA’in raporunda, insanların yıl sonu tatil sezonu için aktif olarak rezervasyon yaptıkları belirtilerek seyahat sektörü için ümit verici işaretler olduğuna dikkat çekildi.

Virüsün kontrol altına alınması için hızlı adımlar atan Yeni Zelanda % 465 daha fazla tatil rezervasyonuyla en büyük sıçramayı görürken onu %367 artışla Almanya takip etti. Tatil rezervasyonları en çok artan diğer ülkeler ise %202 artışla ABD, %200 artışla Fransa ve %189 artışla Avustralya oldu.

Küresel seyahat durgun olduğu için konaklama sektöründeki bu erken toparlanma büyük ölçüde iç turizm tarafından desteklendi. ABD ve Avrupa’daki en iyi 40 pazar için seyahat edilen ortalama mesafe geçen yıla göre %74 oranında azalırken gezginlerin yarısından fazlası, kendi yaşadıkları şehrin sınırları içerisindeki bir yerde konakladı.

 

Sosyal Medya'da Paylaşın