Söke Profesyonel, “3. Çamlıhemşin Pastacılar Festivali”ne Damga Vurdu!

60 yıllık uzmanlığı ve tecrübesiyle ustaların vazgeçilmez markası Söke Profesyonel, 27-29 Ekim tarihleri arasında Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde düzenlenen “3. Çamlıhemşin Pastacılar Festivali”nin ana sponsoru oldu.

Festivale, Türkiye’nin dört bir yanından pasta ve fırın ustalarının yanısıra pastacılık sektöründe faaliyet gösteren bayiler ve iş yeri sahipleri de katıldı. İlk gün tüm katılımcıların katıldığı Çamlıhemşin Kaymakamlığı’ndan, Taş Köprü’ye kadar devam eden kortej yöre halkı tarafından büyük ilgi gördü. Ellerinde Türk bayrakları ile tulum eşliğinde yürüyen misafirler Cumhuriyet’in 100. Yılına yaraşır bir çoşku ile kutlama yaptı.

Söke Profesyonel Demo Ustaları’nın hazırladıkları Cumhuriyet pastası, Çamlıhemşin Taş Köprü üzerinde kesildi. Katılımcılara servis edilen pasta ve ikramlıklar çok lezzetli bulundu ve büyük ilgi gördü.

Festival’in 2. gününde sektörün önde gelen usta ve duayenlerinin yer aldığı konuşmalar yapıldı. Prof. Dr Ceyhun Dizdarer “Unlu Mamullerin Fonksiyonel Gıda Olarak Geleceği” ile ilgili sunumu dinleyiciler tarafından dikkat çekti. Dizdarer Unlu mamullerin belirgin fonksiyonel özelliklere sahip bileşenlerle zenginleştirilmeye oldukça uygun olduğunu belirterek “ Gelecekte unlu mamüller tüketicinin yaşı, cinsiyeti veya statüsü ne olursa olsun, bireysel istek, alışkanlık ve geleneklere bağlı olarak günlük tüketilen ve geniş bir nüfus yelpazesinde büyük popülerliğe sahip olacak besindir” dedi.

Yöresel çorap sergisi ve bölgesel kıyafetlerin yer aldığı defileler ile festivalin 2. günü sona erdi. Festival’in son gününde Sıfır Atık Projesi kapsamında Çamlıhemşin ilçesindeki tarihi Zil Kale’de “Yüzümüze Bakacak Yüzünüz Olsun” adlı resim sergisi açıldı. İsraf ve sıfır atığa dikkati çekmek amacıyla yapılan 2 kilo 658 gram ağırlığında simit, program sonunda vatandaşlara ikram edildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın tarihe tanıklık etmiş Zilkale’de halkın önemli katılımı ile marşlar eşliğinde kutlanması festivalin coşkusunu daha da artırdı.

Sosyal Medya'da Paylaşın