Shangri-La Bosphorus, Istanbul 10. Yılını Michelin Yıldızlı Gordon Leung ile Kutluyor

Mutfak yolculuğuna ağabeyinin izinde başlayan Shangri-La Group Kurumsal Executive Şefi ve 2 Michelin yıldızlı Gordon Leung, İstanbul Boğazı’nın incilerinden biri olan Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un 10’uncu yılı için ödüllü Shang Palace’de özel bir tadım menüsü hazırladı. Kanton mutfağını tatmak isteyen misafirler, 7 Kasım’a kadar bu özel menüyü deneyebilir.

Hong Kong’dan Almanya’ya oradan Michelin’e

Mutfak yolculuğuna aşçı ağabeyinin izinden Hong Kong’dan Almanya’ya giderek başlayan şef Gordon Leung, Almanya’da geleneksel Kanton mutfağına odaklanan Çin restoranlarında çalışarak kariyerine başlıyor, “Bu süreçte Kanton mutfağının özgün lezzetlerini ustalıkla hazırlama sanatını öğrendim ve farklı damak tatlarına hitap etmek becerilerimi geliştirdim.”

Daha sonra Hong Kong’a dönen şef Leung, şehrin en prestijli Kanton mutfağı mekanlarından biri olan Fook Lam Moon’da, mutfağın özünü ve ustalığını kavrıyor. Mekanın baş aşçısı olan isim, ilk Michelin yıldızını burada kazanıyor.

21 yıl çalıştıktan sonra The Peninsula Hong Kong’daki Spring Moon’da Executive Şef olarak kariyerine sürdüren şef Gordon, ikinci Michelin yıldızını 2017’de kazanıyor. Shangri-La Group’ta Kurumsal Executive Şef olarak atanan Gordon Leung, Shangri-La Bosphorus, Istanbul’da 10’uncu yıldönümü dolayısıyla ilk kez İstanbul’daydı.

Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un 10’uncu yılına özel tadım menüsü

Şef Gordon Leung yemeklerinin odak noktasının; her zaman otantiklik, tazelik ve her tabağın olağanüstü tadı olduğunu söylüyor. Her malzemenin özgün tatlarını ve lezzetlerini vurgulamaya özel bir ilgi duyduğunu anlatan şef Leung, Shangri-La Bosphorus, Istanbul’un 10’uncu yılına özel hazırlanan tadım menüsünden bahsediyor. Bu menünün Kanton mutfağının özel lezzetleriyle 6 aşamadan oluştuğunu ve misafirleri unutulmaz bir gastronomi yolculuğuna çıkaracaklarını söylüyor: “Başlangıç olarak, baharatlı çıtır deniz tarağı yer alıyor, ardından ev yapımı chili soslu dana tendonla tatlı ve baharatlı bir deneyime geçiş yapılıyor. Siyah çayda pişirilmiş yumurta ve havyarla sofistike bir lezzet harmanı sunuluyor. Daha sonra sıra, morel mantarlı ve şeftalili tavuk çorbasına, ballı ve zencefilli fırında morina balığına ve Kanton mutfağının vazgeçilmezi wok’ta pişirilmiş karidesli tavuk supreme’a geliyor. Menümüzü sonlandırmak için ise yengeç eti ve deniz kestaneli soslu kaz ciğerli kızarmış pilav sunuyoruz. Bu lezzet şölenini serinletici bir tatlı olarak pomelo ve sago’lu mango püresi ve tatlı bir finalde hindistan cevizi ve yaban mersinli jöle ile tamamlıyoruz.”

Heyecanlı bir menü oluşturma süreci

Menü oluşturma sürecini yaratıcılığını ifade etme fırsatı olarak gören Shangri-La Group Kurumsal Executive Şefi Gordon Leung, bu durumun kendini en fazla heyecanlandıran anlardan biri olduğunu belirtiyor: “Bu süreç, mutfak becerilerimi sergileyerek farklı malzemeleri ve tatları bir araya getirme şansı sunuyor. Aynı zamanda, bu yolu izlerken karşılaştığım her zorluğu kabul etmek benim için büyük bir keyif kaynağı.”

Gordon Leung’dan şef tanımı

Gordon Leung, iyi bir şefin tanımını yaparken; mutfakla ilgili en son trendleri, teknikleri ve lezzet tercihlerini takip etmesi ve sürekli olarak becerilerini ve bilgisini güncellemesi gerektiğine değinirken başka unsurlara da dikkat çekiyor: “Bunlardan ilki; malzemeler, tatlar ve pişirme teknikleri hakkında derin bir anlayışa sahip olmaktır. İyi bir şef, mutfak dünyasının temellerini özümsemiş ve bu temelleri ustaca kullanabilen biridir.”

Leung ayrıca iyi bir şefin açık fikirli ve alçakgönüllü olması gerektiğine de değiniyor: “Diğer şeflerden bir şeyler öğrenmeye ve fikir alışverişinde bulunmaya isteklidirler, çünkü her şefin kendi uzmanlığı ve bakış açısı vardır. Bu nedenle sürekli olarak öğrenme ve büyüme fırsatlarını değerlendirirler.”

“Gastronomi dünyasının gerçek bir incisi”

Şef Gordon Leung’a Türk mutfağının dünyadaki konumunu sorduğumuzda; Türk mutfağının gastronomi dünyasında hayli önemli konumda ve uluslararası arenada büyük bir tanınırlık ve saygı gördüğünü söylüyor ve övmeden geçmiyor: “Zengin tatları, çeşitliliği ve yüzyıllar boyunca evrilen kültürel etkileriyle tanınan bu mutfak, dünya çapında göz alıcı bir başarı hikayesi yazıyor. Türk mutfağı, zengin lezzetlerin yanı sıra farklı malzemeleri ve yüzyıllara yayılan kültürel izleriyle, gastronomi dünyasının gerçek bir incisi olarak parlıyor.”

Sosyal Medya'da Paylaşın