Şef Murat Karaman: “Amacımız Türk Mutfağının klasiklerini öne çıkararak güncel ve modern tatlara yer vermek”

Anadolu yakasının ilk ve tek lüks oteli olma ünvanına sahip Address Istanbul’un pastry şefi Murat Karaman, geçmiş yıllarda edindiği tecrübeleri Address Istanbul mutfaklarına taşıyor. Her gün, otelin misafirleri için birbirinden lezzetli menüler hazırlayan Karaman, dergimizin yeni sayısı için merak edilenleri yanıtladı.

Mesleğini büyük bir tutkuyla, 27 yıldır icra ettiğini ifade eden Şef Murat Karaman, “Benim temel felsefem bilgi birikimimi yeni nesle aktarmak. Kendime vermiş olduğum sözü tutarak hayatta ne ile meşgul olursam olayım en iyisini yapmak. Bu mesleği yaparken de en büyük motivasyonum muhteşem vanilya kokusunu solumak” diyerek mesleğine olan bağlılığını ifade ediyor.

“Misafir yorumlarından yola çıkarak korumak istediğim tatları belirleyip, diğer bileşenler veya sunum ile yeniden yorumluyorum”
Oluşturduğu menülerde mevsiminde yetişen doğru ürünleri kullanmaya önem verdiğini söyleyen başarılı şef, “Bir bütün olarak baktığımda menüdeki yemekleri de inceleyip yemek sonrası uyabilecek tatları kafamda birleştirip tatlı seçeneklerini oluşturuyorum” diyor ve ekliyor, “Ayrıca klasik tatlıları yorum katmadan önce yabancı misafirlere tattırıyorum. Misafir yorumlarından yola çıkarak korumak istediğim tatları belirleyip, diğer bileşenler veya sunum ile yeniden yorumluyorum.”

“Hem otelimizi hem de misafir memnuniyetini sağlayarak şehrin en iyisi olacağız”
Zamanla sektörün daha iyi bir yere geleceğini vurgulayan Şef Murat Karaman, geleneksel aşçılığın yeni neslin enerjisi ve eğitimi ile daha güçlü bir şekilde sektöre hem yurt için hem de yurt dışında yön vererek söz sahibi olacağını belirtiyor. “Biz şefleri bu aşamada her zaman ön plana çıkaran Gökmen Bey’e teşekkür ederiz.”
“Amacımız Türk Mutfağının klasiklerini öne çıkararak güncel ve modern tatlara yer vermek. Bu bağlamda klasik Türk tatlıları dışında vegan ve glutensiz ürünleri deniyor, menümüzde yer veriyoruz. Tatlılarımıza karar verdikten sonra genç ve dinamik ekibim ile farklı sunumlar üzerine çalışıyoruz.”

Şef son olarak klasik tatlar dışında günümüzde trend olan beslenme türlerini destekleyen ve dinamik sunumlarla harmanlayarak her yaştan ve milletten insana hitap eden tatlılar yapmayı amaçladığını belirtiyor ve devam ediyor, “Address Hotel markası ile birleştirdiğimizde hem otelimizi hem de misafir memnuniyetini sağlayarak şehrin en iyisi olacağız.”

Sosyal Medya'da Paylaşın