Şef Aylin Yazıcıoğlu: “En önemli nokta rehavete düşmemek ve önlemleri gevşetmemek”

Türkiye’de koronavirüs salgınının görülmesiyle birlikte, faaliyetlerini durduran yeme-içme, krizden en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Hazırlıklarını tamamlayan restoranlar 1 Haziran’da kapılarını açarken, merak edilen konulardan biri de insanların sosyalleşme alanlarından biri olan restoranların bundan sonra hangi kurallarla işleyeceği. Biz de hazırladığımız pandemi dosyamızla Şef Aylin Yazıcıoğlu ile pandemi sonrası süreci konuştuk.

Şef Aylin Yazıcıoğlu, pandemi sonrası derken belli bir tarihten bahsedilmediğini belirsiz bir sürecin içinde olunduğunu belirterek, “Salgının biraz kontrol altına alındığı bir döneme girdiğimizi umuyoruz” dedi.

Her ülkenin yaptığı açıklamalarda ortak noktanın ikinci bir dalganın geleceği ve yeniden karantinaların uygulanacağı yönünde olduğunu söyleyen Yazıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu şekilde ‘yeni normal’ dediğimiz hayat alışkanlıklarını da öğrenmeye başlayacağız. Özellikle fiziksel mesafe ve hijyen önlemler listesinde artık tartışılmaz şekilde ilk sırada. Uygulama kurallarını zaten uzmanlardan öğreniyoruz. En önemli nokta, zaman içinde rehavete düşmemek ve önlemleri gevşetmemek. Çok fazla hurafe dolaşıyor etrafta; havaların ısınmasıyla virüsün etkisini kaybedeceği gibi iddialar var. Doğruluk payı vardır, yoktur tartışamayız çünkü bilmiyoruz. Şu an herkesin üstüne düşen görev çalışan personelimizin, ailelerinin ve hizmet verdiğimiz misafirlerimizin sağlığını tehlikeye atacak hiçbir esnek davranış hoş görülmemeli. Bunu bir disiplin hatası olarak adlandırırsak ekiplere de gerekli mesaj gidecektir diye düşünüyorum.”

Sosyal Medya'da Paylaşın